لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

هرانا: ۲۹۲ معترض و فعال مدنی در ایران طی ۵۰ روز گذشته بازداشت شده‌اند


خبرگزاری هرانا با انتشار گزارشی در مورد «تشدید سرکوب جامعه مدنی» توسط نهادهای حکومتی و قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرد طی ۵۰ روز گذشته دستکم ۲۹۲ معترض و فعال مدنی در سراسر ایران توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در این گزارش نوشته است جمهوری اسلامی طی ۵۰ روز (از اول مرداد ۱۴۰۲ تا ۲۳ شهریور) تلاش کرده است با روشهای مختلف از جمله فشار بر دانشجویان، حوزه های آموزشی، هنرمندان و خانواده‌های قربانیان اعتراضات از وقوع هرگونه ناآرامی احتمالی در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در روز ۲۵ شهریور جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، نهادهای حکومتی برای اجرای «استراتژی پیشگیری» از اعتراضات، اقدامات تنبیهی را در ارتباط با تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید دانشگاه در پیش گرفته‌اند و بیش از ۳۱۲۶ دانشجو و ۳۱ استاد دانشگاه را به دلیل رویه منتقدانه از جمله همراهی با اعتصابات و تظاهرات مسالمت آمیز یکسال اخیر، به روشهای مختلف مانند احضار، ممنوعیت از ورود به دانشگاه، محرومیت از تحصیل و اخراج، تنبیه کرده‌اند.

تشکیل پرونده قضایی برای هنرمندان و فشار بر خانواده‌های قربانیان اعتراضات در دو ماه گذشته از دیگر اقداماتی است که به نوشته هرانا بخشی از «استراتژی نهادهای امنیتی برای جلوگیری از شکلگیری اعتراضات» بوده است.

این گزارش می‌گوید در این مدت ۴۴ نفر از اعضای این خانواده ها اقدامات نهادهای حکومتی از دستگیری تا احضار را تجربه کرده اند.

به نوشته هرانا، صفا عائلی دایی مهسا امینی، ماشالله کرمی پدر محمد مهدی کرمی معترض اعدام شده، امید قدیمی برادر فواد قدیمی در دیواندره، رضا ببرنژاد برادر مهدی ببرنژاد در قوچان، حسام کرمی و سیروان کرمی پسرعموهای برهان کرمی در کامیاران، شرمین حبیبی همسر فریدون محمودی در سقز، نسرین علیزاده و محمد وزیری، خواهر و همسر شیرین علیزاده در اصفهان، سعادت مختاری و میثم محمدیان، پسرعمو و خواهرزاده جمشید مختاری جونقانی در چهارمحال و بختیاری، احمد حسن‌ زاده و سولماز حسن‌ زاده، پدر و خواهر محمد حسن‌ زاده در بوکان و فرزاد معظمی پسردایی رضا معظمی گودرزی از جانباختگان آبان ۹۸ در بروجرد، مهسا بصیر توانا خواهر مهران بصیر توانا در فومن، مهسا یزدانی مادر محمد جواد زاهدی در ساری، معصومه آذری، هلیا، وحید و امیر کیا، چهار تن از اعضای خانواده حنانه کیا در نوشهر، فرهاد زارع برادر میلاد زارع در مازندران، فرزانه برزه کار مادر عرفان رضایی در ساری و فرامرز آبیل (براهویی) برادر اسماعیل آبیل (براهویی) در زاهدان، بیست و سه تن از اعضای خانواده های جان باختگان هستند که بازداشت شدند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه ۲۳ شهریور در کنفرانس خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا درباره افزایش فشار جمهوری اسلامی به خانواده‌های دادخواه به ویژه پدر مهسا امینی گفت: «طبق گزارش‌ها، رژیم ایران، چهار بار در دو هفته اخیر پدر مهسا را برای بازجویی احضار کرده است. رژیم همچنان به ارعاب بی‌امان، خانواده امینی و دیگر خانواده‌های معترضان کشته شده ادامه می‌دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «اما رژیم نمی‌تواند مردم ایران را وادار به سکوت کند و آنها را بترساند. دنیا نظاره‌گر شرایط این خانواده‌ها و ارعاب مداوم روزنامه‌نگاران و سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز است و ما همچنان با دقت هر اقدامی را که مناسب باشد برای پاسخ به آن انجام خواهیم داد.»

همزمان، کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، نسبت به اوج‌گرفتن سرکوب دختران و زنان و «انتقام‌جویی» علیه معترضان و خانواده‌های قربانیان ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

این کمیته در بیانیه خود گفت بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده، جمهوری اسلامی «با توسل به قوه قهریه بی‌رویه و غیر‌ضروری، دستگیری‌ها و بازداشت‎‌های خودسرانه، دادرسی‌های ناعادلانه، اعدام‌های فراقضایی و آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان، که تا به امروز ادامه دارد،» به اعتراضات واکنش نشان داده است.

XS
SM
MD
LG