لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

گزارش نشریات انگلیسی زبان از مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا


پدر عمر متین در ویدئویی که در صفحه فیسبوک اش گذاشته است می گوید: "کاری که همجنسگرایان می کنند، خود خداوند جزایش را می دهد. این موضوع بنده ها نیست."
پدر عمر متین در ویدئویی که در صفحه فیسبوک اش گذاشته است می گوید: "کاری که همجنسگرایان می کنند، خود خداوند جزایش را می دهد. این موضوع بنده ها نیست."

مرگبارترین حمله مسلحانه در تاریخ آمریکا، در کلوب دگرباشان جنسی پالس در فلوریدا، در صدر موضوعات نشریات آمریکایی و انگلیسی زبان در غرب قرار دارد. روزنامه های واشنگتن پست، تلگراف، و گاردین از سه منظر متفاوت به این واقعه تروریستی نگاه کرده اند.

واشنگتن پست

واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان "پدر عمر متین می گوید از وقوع این کشتار غمگین است و فرزند تیراندازش را پسری خوب توصیف می کند" به گفته های صدیق متین، پدر عامل کشتار کلوب شبانه در اورلاندو فلوریدا، پرداخته است که می گوید فرزند ۲۹ ساله اش تحت تاثیر ایدئولوژی اسلام افراطی قرار نداشته است.

صدیق متین در دو مصاحبه یکی با واشنگتن پست در فلوریدا و دیگری در یک پست فیسبوکی هیچ اشاره ای نمی کند که فرزندش پیش از کشته شدن توسط پلیس با چه انگیزه ای دست به کشتار بامداد یکشنبه زد.

متین در جریان حمله در تماسی تلفنی با اورژانس ۹۱۱ با داعش اعلام بیعت کرده بود ولی پدرش می گوید باور ندارد این بیعتی واقعی بوده باشد.

عمر متین متولد نیویورک بود ولی در کودکی با خانواده اش به فلوریدا رفت و آن جا بزرگ شد.

صدیق متین هر چند با خانواده دگرباشان جنسی کشته شده در کلوب شبانه ابراز همدردی می کند اما در ویدئویی که در صفحه فیسبوک اش گذاشته است می گوید: "کاری که همجنسگرایان می کنند، خود خداوند جزایش را می دهد. این موضوع بنده ها نیست."

تلگراف

تلگراف در مقاله ای با عنوان "تیرانداز اورلاندو عمر متین از نظر ذهنی متزلزل و همجنسگرا ستیزی بود که زنش را کتک می زد" به مصاحبه ستاره یوسفی، همسر سابق عمر متین، می پردازد.

یوسفی می گوید چهار ماه پس از ازدواج با عمر در سال ۲۰۰۹ خانواده اش او را از دست همسر سابق اش که او را به دلایل بی اهمیت کتک می زد نجات دادند.

یوسفی با اشاره به آشنایی با عمر متین از طریق ارتباطات آنلاین می گوید همسر سابق اش ابتدا بسیار طبیعی رفتار می کرد ولی بعد از مدتی "وقتی عصبانی می شد، از همه چیز نفرت پیدا می کرد. او بی ثبات و بیمار روانی بود."

هر چند همسرش می گوید نشانه ای از افراط گرایی در او ندیده بود اما امام مسجد محل زندگی متین او را فردی "پرخاشگر" توصیف می کند.

دنیل گیلروی، یکی از همکاران پیشین عمر متین در شرکت امنیتی "جی ۴ اس"، می گوید متین دچار "اختلال روانی" بود و مرتب حرف هایی همجنسگراستیزانه و نژاد پرستانه می زد.

گاردین

گاردین در مقاله ای با عنوان "حمله به کلوب شبانه پالس: پرسش ها درباره این که چگونه مظنون زیر نظر اف بی آی می تواند اسلحه بخرد" یادآوری می کنند که عمر متین در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ سه بار توسط اف بی آی به دلیل گزارش های جداگانه از رفتار افراطی اش و در ارتباط با تروریسم مورد پرسش قرار گرفته بود.

متین پس از تیراندازی در کلوب شبانه اورلاندو در تماسی با اورژانس از برادران تسارنایف عاملان بمبگذاری ماراتون بوستون در آوریل ۲۰۱۳ صحبت کرده بود.

عمر که مجوز کار به عنوان گارد امنیتی داشت فشنگ های فراوانی را هفته پیش به طور قانونی خریداری کرده بود.

گاردین به نقل از رییس پلیس شهر نیویورک می گوید: "این که ما یک فهرست مظنونین به فعالیت تروریستی داریم، و یک فهرست افراد ممنوع از پرواز با هواپیما، و کسی در آن لیست می تواند اسلحه بخرد دیوانه کننده است."

XS
SM
MD
LG