لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

بایدن: آمریکا پس از حمله به نیروهای نیابتی ایران آماده انجام اقدامات بیشتر است


آرشیو
آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به حمله این کشور به تأسیسات مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه، گفت که نیروهای نظامی آمریکا در صورت لزوم «آماده‌ هستند تا اقدامات بیشتری» در ارتباط با حمله به پاسگاه ها و مواضع این کشور از سوی گروه های نیابتی جمهوری اسلامی انجام دهند.

جو بایدن این موضوع را در نامه ای در روز پنجم آبان، به روسای کنگره آمریکا، اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او با اشاره به حمله جنگنده‌های آمریکا به تاسیسات نظامی مرتبط با سپاه پاسداران در سوریه نوشت: «هدف از این حملات، ایجاد بازدارندگی بود و به گونه ای انجام شد که خطر تشدید تنش را محدود و از تلفات غیر نظامیان جلوگیری کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد: «من این حملات را به منظور محافظت و دفاع از نیروهای خود، مختل کردن حملات مداوم علیه ایالات متحده و شرکای ما، و باز داشتن ایران و گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران از انجام یا حمایت از حملات بیشتر به نیروها و امکانات آمریکا انجام دادم.»

ایالات متحده پنجشنبه شب چهارم آبان، به حملات پهپادی و موشکی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه پاسخ داد. این حملات در پاسخ به حملات مکرر به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) اعلام کرد که دو تأسیسات مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار داده است. این تأسیسات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه های وابسته به آن استفاده می‌شد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، این حملات را «دفاع از خود» توصیف و تأکید کرد که این اقدامات جدا از درگیری جاری در غزه است.

وی به طور مستقیم جمهوری اسلامی را به نقش داشتن در حملات به نیروهای آمریکایی متهم کرد و گفت: «ایران می‌خواهد دست خود را پنهان کند و نقش خود را در این حملات علیه نیروهای ما انکار کند. ما به آنها اجازه نمی دهیم.»

آقای آستین همچنین تاکید کرد که در صورت ادامه حملات توسط نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی، حملات بیشتری انجام خواهد داد.

پس از آن، ژنرال پت رایدر ، سخنگوی پنتاگون، در مورد حملات آمریکا به مواضع مورد استفاده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سوریه گفت: «هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ و اف-۱۵ آمریکا، حملات دفاعی را علیه یک انبار اسلحه و تأسیسات ذخیره مهمات مورد استفاده سپاه پاسداران و گروه های وابسته آن در ابو کمال سوریه انجام دادند که هر دو تاسیسات ویران شدند.»

او تاکید کرد: این حملات، تلفات جانی در پی نداشت و صرفا با هدف محافظت و دفاع از پرسنل ایالات متحده در عراق و سوریه انجام شد.

XS
SM
MD
LG