لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

قدردانی رئیس جمهوری اسرائیل از آمریکا؛‌ یهودیان در سراسر جهان باید در امان باشند


رئیس جمهوری اسرائیل روز سه‌شنبه در سخنانی ضمن قدردانی از جو بایدن، دولت او و بسیاری از اعضای کنگره از هر دو حزب سیاسی آمریکا گفت همه یهودیان در آمریکا و در سراسر جهان باید در امن و امان باشند.

اسحاق هرتزوگ که از اورشلیم برای شرکت‌کنندگان در راهپیمایی بزرگ حمایت از یهودیان در واشنگتن سخنرانی می‌کرد، گفت: «وحشیگری و جنایات ضدبشری حماس همانطور که پرزیدنت بایدن گفته است، بدترین وحشیگریهای داعش را به ذهن متبادر می‌کند. ما، مردم اسرائیل در این میان، از دولتمردان آمریکا سپاسگزاریم و شفافیت اخلاقی و اقدامات آنها می‌ستاییم.»

او افزود: «از ۷ اکتبر، جامعه اسرائیل و مردم یهود با هم متحد شدند و ثابت کردند که قلبهایشان برای هم می‌تپد و بار دیگر فریاد می‌زنند که می‌خواهیم آزاد و رها باشیم.»

رئیس جمهوری اسرائیل حمله به یهودیان در سراسر جهان به خاطر یهودی بودن را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: «نفرت، دروغ، وحشیگری، طغیان شرم آور یهودی‌ستیزی، مایه شرمساری همه مردم و ملت‌های متمدن جهان است و باید متوقف شود.»

اسحاق هرتزوگ همچنین خاطرنشان کرد: «چهل روز پیش، یک گروه تروریستی به کشور مستقل اسرائیل حمله کرد و هزاران اسرائیلی را در بزرگترین قتل‌عام پس از هولوکاست به خاک و خون کشید. این اتفاق دیگر هرگز نباید تکرار شود و یهودیان باید در سراسر جهان در امن و امان باشند.»

ده‌ها هزار نفر در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، سه‌شنبه ۲۳ آبان در راهپیمایی بزرگی ضمن حمایت از اسرائیل، یهودی‌ستیزی فزاینده را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این برنامه با عنوان «راهپیمایی برای اسرائیل» برگزار شد و شرکت‌کنندگان با این کشور در جنگ با حماس ابراز همبستگی کردند.

در حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ تن کشته شدند و ستیزه‌جویان این گروه فلسطینی حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفتند. این حمله واکنش شدید اسرائیل، محاصره، و حملات هوایی و زمینی به نوار غزه، منطقه تحت کنترل حماس را به دنبال داشت.

ادامه جنگ در غزه باعث افزایش حوادث یهودی‌ستیزانه و اسلام‌هراسی در آمریکا، از جمله حملات خشونت‌آمیز، یا آزار و اذیت در فضای مجازی شده است.

XS
SM
MD
LG