لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

ده‌ها هزار نفر برای حمایت از اسرائيل به واشنگتن آمدند؛ ایرانیان نیز حاضر شدند


تظاهرات در واشنگتن در حمایت از اسرائیل (سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲)
تظاهرات در واشنگتن در حمایت از اسرائیل (سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲)

ده‌ها هزار نفر روز سه‌شنبه در واشنگتن، پایتخت آمریکا و در نزدیکی ساختمان کنگره، تجمعی را در حمایت از اسرائيل، جنگ این گروه با حماس، و علیه یهودی‌ستیزی برگزار کردند.

چهره‌های مختلف، از یک یهودی آمریکایی‌ایرانی‌تبار گرفته تا اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائيل و قانون‌گذاران کنگره آمریکا سخنرانان این مراسم بودند.

شرکت‌کنندگان در این مراسم در شعارهایشان خواستار بازگردانده شدن حدود ۲۴۰ گروگانی بودند که گروه‌های حماس و جهاد اسلامی در حمله ۱۵ مهر آنها را با خود به غزه بردند. بر اساس گزارش‌ها، گروگان‌ها بین ۹ ماه تا ۸۵ سال سن دارند.

آنها سخنرانانی را که علیه آتش‌بس میان اسرائيل با حماس سخن گفتند، به شدت تشویق کردند.

یکی از سخنرانان مراسم گفت درگیری زمانی متوقف می‌شود که حماس تهدید علیه کشور اسرائيل را متوقف کند. اما سخنرانان گفتند حماس خواستار نابودی اسرائيل است.

یکی از سخنرانان یهودی ایرانی‌تبار این مراسم با اشاره به اقداماتی که جمهوری اسلامی پس از روی کار آمدن علیه یهودیان و رهبران جامعه یهودی ایران انجام داده است گفت که خانواده او ۴۴ سال پیش مجبور شد که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، ایران را ترک کنند. او گفت جمهوری اسلامی پس از روی کار آمدند رهبران جامعه یهودی را متهم به جاسوسی کرد که حکم اعدام دارد.

  • حضور ایرانیان در تجمع واشنگتن

در میان شرکت کنندگان، ایرانی‌تبارها نیز شرکت داشتند که خبرنگاران بخش‌های فارسی و انگلیسی صدای آمریکا با آنها صحبت کردند.

یکی از ایرانیانی که در ضلع شمالی محل مراسم ( نشنال مال) با پرچم شیر و خورشید حاضر شده بود توجه مردم را به خود جلب کرد و افراد مختلف از حضور او و در مجموع حمایتی که ایرانی‌های کشورهای مختلف در پی حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائيل، از یهودیان و اسرائيل نشان داده‌اند، استقبال و تشکر کردند.

چند نفر دیگر از ایرانیان، طرفدار شاهزاده رضا پهلوی با عکس شاهزاده و پرچم شیر و خورشید در مراسم حاضر شده بودند. یکی از آنها که خود را مقداد معرفی کرد گفت، پدر و مادرش اهل آبادان هستند و خودش متولد شیراز است. او به مایکل لیپین، خبرنگار بخش انگلیس صدای آمریکا گفت که از ایالت فلوریدا به شهر واشنگتن آمده است. آقای مقداد گفت که او برای حمایت از اسرائيل، تنها دموکراسی خاورمیانه، و برای ابراز مخالفت با «اسلامگرایان افراطی» به تظاهرات آمده است.

آقای مقداد در گفتگو با خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا تصریح کرد که پرچم شیر و خورشید پرچم «همیشگی» ایران بوده است و مردم حاضر در مراسم از او خیلی استقبال خوبی کردند و به او شیرینی و آب تعارف کرده‌‌اند. آقای مقداد گفت روی تابلویی که حمل می‌کند نوشته است «شاه رضا پهلوی برای صلح در خاورمیانه.»

حضور ایرانیان در تظاهرات حمایت از اسرائیل؛ واشنگتن دی سی عکس: مایکل لیپین
حضور ایرانیان در تظاهرات حمایت از اسرائیل؛ واشنگتن دی سی عکس: مایکل لیپین

یکی از آمریکایی‌های شرکت کننده در مراسم نیز به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که از حمایتی که ایرانیان خارج از کشور از اسرائيل نشان داده‌اند آگاه است و از پشتیبانی ایرانیان از اسرائيل استقبال می‌کند.

سوسن، یکی از ایرانی‌تبارها که به مراسم آمده بود به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که احساس می‌کند امروز فقط می‌خواهد که در این مراسم باشد. او گفت ۱۴ سال پیش از ایران آمده است و همراه سه فرزندش به آمریکا آمد چرا هرچه در ایران داشت از او گرفتند و او نمی‌خواست اتفاقی که برای او در جمهوری اسلامی افتاد برای فرزندانش نیز رخ دهد. او در توضیح مهاجرت خود و فرزندانش «با دستان خالی» از ایران گفت «سه تا دکتر را کشور ایران از دست داد. من مادر سه تا دکتر هستم.»

آریانا، یک دختر ایرانی نیز به خبرنگار بخش انگلیسی گفت که مثل بسیاری از ایرانیان در خانواده‌ای شیعه در ایران به دنیا آمد و حدود ۸ سال پیش به آمریکا آمد. خانم آریانا گفت برای نشان دادن «حمایت از دوستان یهودی آمده است. رنج آنها رنج ما است. ما برای ۴۴ سال گذشته گروگان گرفته شده‌ایم.» آریانا گفت که جمهوری اسلامی پول مردم ایران را برای ترویج تروریسم در منطقه سرمایه گذاری می‌کند.

آریانا گفت برای همه کشته شدگان جنگ جاری متاسف است و او می‌داند که جمهوری اسلامی جنگ جاری را به راه انداخته است. او گفت ایرانیان خواهان صلح با همه دنیا هستند و نه فقط اسرائيل. او گفت جمهوری اسلامی نماینده ایرانیان نیست.

XS
SM
MD
LG