لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

مصاحبه رئیس‌جمهوری آمریکا با شبکه «ای‌بی‌سی»؛ جو بایدن از قدرت ذهنی و فیزیکی خود دفاع کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی تأکید کرد که هم توان ذهنی و هم استقامت جسمانی لازم را برای غلبه بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا دارد و می‌تواند کشور را چهار سال دیگر نیز اداره کند.

آقای بایدن با پنج دهه فعالیت سیاسی در کارنامه حرفه‌ای خود در مصاحبه‌ای ۲۲ دقیقه‌ای با جورج استفانوپولوس، مجری شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفت: «من واجد شرایط‌ترین فرد هستم و می‌دانم چطور کارها را انجام دهم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل روز جمعه، ۱۵ تیر در گرد‌هم‌آیی حدود ۳۰۰ حامی خود در ایالت ویسکانسین به آنها اطمینان خاطر داد و گفت :«من در رقابت باقی می‌مانم.»

شماری از قانونگذاران دموکرات چه به طور خصوصی و چه به صورت علنی ابراز نگرانی کرده‌اند که جو بایدن ۸۱ ساله، ظرفیت ذهنی و جسمانی برای رقابت با ترامپ در چهار ماه منتهی به انتخابات پنجم نوامبر (۱۵ آبان) را نیز نداشته باشد، چه برسد به اینکه کشور را در چهار سال آینده رهبری کند.

آقای بایدن به استفانوپولوس گفت: «اگر خداوند متعال پایین بیاید و بگوید: جو از رقابت خارج بشو ، من کنار می‌کشم ولی خدا پایین نمی‌آید.»

نگرانی دموکرات‌ها از هفته گذشته که جو بایدن در جریان مناظره با ترامپ سردرگم و گاه مردد به نظر می‌رسید، افزایش پیدا کرد. او در برخی مواقع رشته افکار خود را از دست می‌داد و قادر به حمله مداوم به رقیب خود دونالد ترامپ و یا دفاع مداوم از سه سال و نیم دستاورد خود در سمت ریاست‌جمهوری نبود.

آقای بایدن در مصاحبه به شبکه «ای‌بی‌سی» در مورد شب مناظره گفت: «خسته بودم. احساس وحشتناکی داشتم... سرماخوردگی بدی داشتم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود که عملکرد ضعیفش تقصیر هیچ کس جز خود او نیست و این موضوع را یک «اتفاق بد» توصیف کرد.

جو بایدن در مصاحبه تلویزیونی روز جمعه هوشیار بود و با اندکی تردید به پرسش‌های استفانوپولوس پاسخ داد و مشتاق حمله به ترامپ به نظر می‌رسید.

او گفت: «ترامپ یک دروغگوی بیمارگونه است.»

آقای بایدن به گزارش‌های خبری که می‌گویند ترامپ در طول مناظره ۹۰ دقیقه‌ای ۲۸ دروغ گفت استناد کرد.

مجری مصاحبه جورج استفانوپولوس گفت که ترامپ درخواست مصاحبه با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» را رد کرد.

او که یکی از برجسته‌ترین خبرنگاران آمریکا است از رئیس‌جمهوری آمریکا پرسید که آیا تا به حال آزمایش اعصاب انجام داده است یا خیر، و بایدن در پاسخ گفت: «من هر روز یک آزمایش کامل اعصاب را در رویارویی با مسائل جهانی و داخلی انجام می‌دهم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال تست توانایی شناختی انجام داده است یا نه پاسخ داد: «کسی نگفته که باید انجام بدهم.»

پس از عملکرد ضعیف آقای بایدن در مناظره، نظرسنجی‌های متعدد نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان برای ریاست‌جمهوری، در رقابت پیشتاز است.

پس از پیروزی جو بایدن علیه ترامپ در سال ۲۰۲۰، این نخستین بار از سال ۱۹۵۶ است که همان دو نامزد در دو انتخابات متوالی رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

آقای بایدن با ادعای استفانوپولوس مبنی بر عقب افتادن از ترامپ مخالفت کرد.

او گفت: «همه کسانی که نظرسنجی‌ انجام می‌دهند و من با آنها صحبت کرده‌ام می‌گویند [نتیجه] نامشخص است.

بایدن به حامیان خود در گردهم‌آیی ویسکانسین اطمینان خاطر داد و گفت: «من رقابت می‌کنم و دوباره پیروز خواهم شد.»

او در حالی که جمعیت تشویقش می‌کردند با قدرت گفت: «من دونالد ترامپ را شکست دادم و دوباره هم او را شکست خواهم داد.»

نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت جورنال، سه روزنامه بزرگ آمریکا در روزهای اخیر گزارش داده‌اند که لغزش‌های ذهنی آقای بایدن در ماه‌های اخیر بیشتر شده است و برخی از مقامات غربی نیز می‌گویند در نشست اخیر سران «جی ۷» در ایتالیا متوجه افت آشکار آقای بایدن شدند.

شیوه عملکرد و تیزبینی رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش‌های استفانوپولوس، نه تنها توسط دونالد ترامپ و دستیارانش، بلکه توسط دموکرات‌هایی که می‌خواهند بدانند آیا نامزدشان می‌تواند از پس ترامپ ۷۸ ساله که او نیز گاهی اوقات دچار اشتباه می‌شود برخواهد آمد یا نه تجزیه و تحلیل خواهد شد.

در گردهم‌آیی ویسکانسین، آقای بایدن به یکی از اظهارات دونالد ترامپ اشاره کرد که گفته بود: «ارتش جورج واشنگتن با در اختیار گرفتن کنترل فرودگاه‌ها از بریتانیا، انقلاب را پیروز شد.»

او رو به جمعیتی که می‌خندیدند گفت: «آن‌ وقت در مورد اشتباه حرف زدن من صحبت کنید.»

کاخ سفید متوجه ریسک بالای مصاحبه با مجری شبکه «ای‌بی‌سی» بود و کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید گفته بود که انتظار می‌رود «میلیون‌ها آمریکایی» این گفتگو تماشا کنند.

اکثر دموکرات‌ها به حمایت خود از بایدن و معاونش، کامالا هریس ادامه داده‌اند اما برخی معتقدند که با کنار رفتن بایدن و انتخاب هریس به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری، شانس بهتری دارند.

کنوانسیون ملی حزب دموکرات‌ در ماه اوت برگزار خواهد شد و این به حزب فرصت کمی برای حل و فصل موضوع نامزدی ریاست‌جمهوری می‌دهد.

دست‌کم سه دموکرات در مجلس نمایندگان خواستار کناره‌گیری آقای بایدن به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند.

ست مولتون، نماینده ایالت ماساچوست در یک مصاحبه رادیویی گفت: «رئیس‌جمهور بایدن خدمات بزرگی به کشور ما کرده است و اکنون زمان آن رسیده که او نیز راه یکی از بنیانگذاران آمریکا، جورج واشنگتن، را دنبال کرده و کناره‌گیری کند تا رهبران جدید به میدان بیایند و رو در روی دونالد ترامپ قرار بگیرند.»

ماورا هیلی، فرماندار ماساچوست نیز در بیانیه‌ای گفت که اکنون تصمیم انتخاب «بهترین مسیر رو به جلو» پیش روی آقای بایدن قرار دارد.

او گفت: «در روزهای آینده از [بایدن] می‌خواهم تا به حرف مردم آمریکا گوش دهد و با دقت ارزیابی کند که آیا می‌تواند بهترین امید ما برای شکست دونالد ترامپ باشد یا خیر. او هر تصمیمی بگیرد، من متعهد هستم که تمام تلاشم را برای شکست دادن دونالد ترامپ انجام دهم.»

XS
SM
MD
LG