لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

فضانوردان ناسا پس از نیم قرن با یونیفرم برند «پرادا» به ماه بازمی‌گردند


برند مشهور ایتالیایی «پرادا» و استارت‌آپ «اکسیوم اسپیس» قرار است با همکاری یکدیگر لباس‌های مأموریت فضایی «آرتمیس ۳» ناسا را که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است طراحی کنند.

این، اولین فرود بر ماه از سال ۱۹۷۲ خواهد بود و نخستین باری است که یک زن و یک آفریقایی‌تبار بر روی ماه قدم می‌گذارند.

مهندسان «پرادا» در طول فرآیند طراحی، از جمله توسعه مواد و ویژگی‌های طراحی مناسب برای مأموریت و در محیط ماه، با تیم سیستم‌های فضایی «اکسیوم» همکاری خواهند کرد.

هرچند اکنون قرار است فضانوردان ناسا این لباس‌های مارک‌دار را بپوشند، مشتریان بعدی لباس فضایی پرادا می‌توانند گردشگران ویژه باشند.

در ماه اوت، «ویرجین گلکتیک» نخستین تیم گردشگران را با بلیط‌های ۲۵ تا ۴۵ هزار دلاری از کره زمین دور خواهد کرد.

شرکت‌های دیگر از جمله «اسپیس ایکس» ایلان ماسک و «بلو اوریجین» جف بیزوس هم در حال بررسی سفرهای فضایی گردشگری با بلیت‌های گران هستند.

ماسک در سال ۲۰۲۰ با حوزه فرناندز، طراح لباس‌ فیلم «بتمن در مقابل سوپرمن- غروب عدالت» شریک شد تا لباس فضایی «اسپیس ایکس» خود را با الهام از بتمن طراحی کند.

«ووگ»، مجله معتبر مد می‌نویسد تجربه گسترده پرادا در ارائه لباس‌های شیک به مصرف‌کنندگان زن در طراحی لباس‌های فضایی مناسب زنان می‌تواند استفاده شود.

در سال ۲۰۱۹ ناسا قصد داشت یک تیم کاملاً زنانه را به فضا بفرستد اما مجبور شد یک همکار مرد را به جای دو نفر از زنان به فضا بفرستد چرا که لباس فضانوردی اندازه زنان به اندازه کافی موجود نبود.

آن مک‌کلین، فضانورد ناسا که قرار بود در این سفر باشد لباس سایز بزرگی را به او داده بودند در فضا امتحان کرد ولی متوجه شد که نیاز به سایز متوسط دارد تا بتواند راحت‌تر حرکت کند. این در حالی است که تنها یک لباس سایز متوسط موجود بود. ناسا نیز به دلیل حفظ ایمنی فضانوردان تصمیم گرفت فضانورد دیگری را جایگزین خانم مک‌کلین کند.

لباس مخصوص فضا باید انعطاف‌پذیر باشد، در برابر محیط خشن محافظت ماه ایجاد کند و مجهز به ابزارهای تخصصی برای اکتشاف باشد.

XS
SM
MD
LG