لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

سفر به ماه؛ یک زن و یک آمریکایی آفریقایی‌تبار در تیم چهار نفره «ناسا» هستند


سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، چهار فضانورد آمریکایی و کانادایی را که قرار است در ماموریت تاریخی سفر به ماه شرکت کنند معرفی کرد.

این گروه شامل یک زن و یک آمریکایی آفریقایی‌تبار است که در ماه نوامبر در ماموریتی ده روزه راهی ماه می‌شوند. به این ترتیب بعد از حدود ۵۰ سال بار دیگر چند نفر به نمایندگی از ساکنان زمین راهی کره ماه می‌شوند.

کریستینا کک، ۴۴ ساله، مهندس است و رکورد طولانی‌ترین پرواز فضایی پیوسته توسط یک زن را در اختیار دارد.

ویکتور گلاور، ۴۶ ساله و خلبان نیروی دریایی ایالات متحده، اولین فضانورد سیاه پوست خواهد بود که به ماموریت ماه فرستاده می‌شود.

در این گروه دو نفر دیگر هم هستند: جرمی هانسن، سرهنگ نیروی هوایی سلطنتی کانادا و اولین کانادایی که برای پرواز به ماه انتخاب شده است، و رید وایزمن، یکی دیگر از خلبانان جنگنده سابق نیروی دریایی ایالات متحده، که به عنوان فرمانده مأموریت سفر به ماه برگزیده شده است.

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با این چهار نفر تماس گرفته و به آنها تبریک گفته است.

این چهار فضانورد در مأموریت «آرتمیس ۲» راهی ماه می‌شوند. پروژه آرتمیس جانشین مأموریت‌های آپولو در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ شده است و آمریکایی‌ها را به ماه بازمی‌گرداند.

کسانی که در این مأموریت شرکت دارند اولین انسان‌هایی خواهند بود که از زمان پایان مأموریت آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ به سمت ماه پرواز می‌کنند.

XS
SM
MD
LG