لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

فرایند انتقال قدرت در آمریکا: مراسم و سنت ها


نمای بیرونی کاخ سفید
نمای بیرونی کاخ سفید

انتقال صلح آمیز قدرت از یک رئیس جمهوری به رئیس جمهوری منتخب یکی از افتخارات دموکراسی آمریکا است. فرایند انتقال قدرت در آمریکا شامل مراحل مختلفی است که بیانگر اهمیت تغییر توأم با تداوم در کشور است.

پس از پیروزی یک نامزد در انتخابات ریاست جمهوری لقب او به «رئیس جمهوری منتخب» تغییر پیدا می کند و پس از مراسم تحلیف و سوگند با عنوان «رئیس جمهوری» خطاب خواهد شد.

بخشی از سنت انتقال قدرت بلافاصله پس از پیروزی یک نامزد در انتخاب این است که رئیس جمهوری کشور پس از تبریک پیروزی در انتخابات از رئیس جمهوری منتخب دعوت خواهد کرد تا به کاخ سفید برود.

همچنین، بانوی اول آمریکا، همسر رئیس جمهوری منتخب را به کاخ سفید دعوت خواهد کرد تا در ملاقاتی جداگانه کاخ سفید را به او نشان داده و او را با گوشه های مختلف آن آشنا کند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا پس از پیروزی در انتخابات دو ماه وقت دارد تا کابینه جدید خود را تشکیل دهد. در روز تحلیف و سوگند که اغلب در تاریخ ۲۰ ژانویه برگزار می شود، خانواده رئیس جمهوری جدید وارد کاخ سفید خواهند شد. روز تحلیف ریاست جمهوری جدید همچنین روز اسباب‌کشی خانواده او به کاخ سفید خواهد بود.

رئیس جمهوری جدید پس از خاتمه مراسم تحلیف و ادای سوگند می تواند در کنار خانواده و دوستان در کاخ سفید و پیش از آغاز مسوؤلیت هایش از روز بعد نفسی تازه کند.

اما فرایند انتقال قدرت برای دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهوری منتخب آمریکا، می تواند متفاوت باشد. دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری منتخب است که پیش از ورود به کاخ سفید، پیش از پیش یک هواپیمای جت خصوصی و میلیاردها دلار پول دارد.

همچنین، بر خلاف سنت همیشگی که نامزدهای انتخاباتی در سفرهای تبلیغاتی خود خبرنگار همراه خود دارند، آقای ترامپ هیچ خبرنگاری را در جت شخصی خود راه نمی داد. همچنین دستیارهای او گفته اند که آقای ترامپ در ملاقات روز پنجشنبه خود با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید، خبرنگاری همراه خود نخواهد برد، سنتی که تا کنون شکسته نشده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG