لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۸

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری منتخب آمریکا شد


دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام پیروزی کرد.

دونالد ترامپ و مایک پنس در ساعت ۳ بامداد چهارشنبه ۱۹ آبان به همراه خانواده خود در جمع هواداران حاضر شدند و اعلام پیروزی کردند. آقای ترامپ در ابتدای سخنانش گفت که هیلاری کلینتون با او تلفنی تماس گرفته و پیروزی در انتخابات را تبریک گفته است.

آقای ترامپ موفق شد در این انتخابات آرای ایالت های کلیدی و تعیین کننده‌ای مانند اوهایو، فلوریدا و پنسیلوانیا را به خود اختصاص بدهد.

سخنان دونالد ترامپ در جمع هواداران و اعلام پیروزی

معمولا رئیس جمهوری جدید آمریکا حدود نیمه ژانویه در شهر واشنگتن سوگند یاد می کند و همراه خانواده اش به کاخ سفید اسباب کشی می کند.

دونالد ترامپ و خانواده او همراه با مایک پنس ساعتی قبل از اعلام قطعی نتایج
دونالد ترامپ و خانواده او همراه با مایک پنس ساعتی قبل از اعلام قطعی نتایج

طبق سنت آمریکا، پس از روشن شدن نتایج انتخابات شخص بازنده اول شکست خود را پذیرفته و پیروزی را به طرف مقابل تبریک می گوید. اما جان پودستا رئیس کمپین انتخاباتی کلینتون در جمع هواداران او حاضر شد و از مردم خواست به خانه هایشان بروند و گفت خانم کلینتون امشب سخنرانی نخواهد کرد.

دونالد ترامپ قبلا درباره وقوع تقلب در روند رای گیری ابراز نگرانی کرده بود و صبح سه شنبه هنگام رای دادن در منهتن نیویورک درباره این که اگر نتیجه انتخابات خلاف نظرش باشد گفت: «باید ببینیم چه رخ می‌دهد». وی پیشتر گفته بود تنها وقتی حاضر است نتیجه را بپذیرد که در آن برنده شده باشد.

دونالد ترامپ در انتخابات اخیر با رقیب سرسخت و سیاستمداری کارکشته چون هیلاری کلینتون رقابتی تنگاتنگ داشت. خانم کلینتون سالهاست که در عرصه سیاسی آمریکا در سمت هایی ممتاز فعالیت کرد. او وزیر خارجه و سناتور سابق آمریکا است و به مدت چهار سال در زمان ریاست جمهوری همسرش بیل کلینتون، بانوی اول آمریکا بود.

جنجال ایمیل های خانم کلینتون در زمان تصدی او بر وزارت خارجه به شکلی عمده از سوی کمپین دونالد ترامپ هدف انتقاد قرار گرفت. کمک های مالی کشورهای خارجی به بنیاد کلینتون نیز محلی دیگر برای حمله منتقدان او بود.

دونالد ترامپ سرمایه دار و میلیاردر نیویورکی متولد ژوئن ۱۹۴۶ است. او رئیس هولدینگ ترامپ است که شامل تشکیلات املاک و مستغلات و دیگر بیزنس های خانوادگی ترامپ می شود. او بخش بزرگی از ثروت خود را از طریق فعالیت هایش در بخش ساخت و ساز و همچنین هتل های زنجیره ای ترامپ، کازینو، زمین های گلف برند ترامپ در سرتاسر دنیا بدست آورده است.

ترامپ در نیویورک متولد شده و پدرش او را در سن ۱۳ سالگی به مدرسه نظامی فرستاد. دونالد ترامپ لیسانش را در رشته اقتصاد رفت و در سال ۱۹۷۱ مسئولیت شرکت ساخت و ساز پدر ثروتمندش را برعهده گرفت.

بی تجربگی او در سیاست، سخنان توهین آمیزش درباره زنان، و ابهام موجود در کارنامه مالیاتی او در جریان رقابت های انتخاباتی هدف انتقاد رقیب او در حزب دموکرات قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG