لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

ملاقات باراک اوباما با دونالد ترامپ در کاخ سفید؛ اولین مذاکرات برای انتقال قدرت


دیدار روز پنجشنبه ۲۰ آبان اوباما و ترامپ
دیدار روز پنجشنبه ۲۰ آبان اوباما و ترامپ

باراک اوباما و دونالد ترامپ روسای جمهوری فعلی و آینده ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید دیدار کردند.

ظهر پنجشنبه ۲۰ آبان باراک اوباما و دونالد ترامپ در داخل کاخ سفید برای دقایقی میزبان خبرنگاران بودند.

آقای اوباما در حالیکه ترامپ کنار او نشسته بود، گفت که همانطور که پیشتر گفته بود، میزبان آقای ترامپ بودم. درباره انتقال قدرت صحبت کردیم.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست من و آقای ترامپ درباره برخی مسائل اختلاف نظر داریم اما دیدار امروز برای این بود که یادآوری کنم که ما آماده برای انتقال قدرت هستیم.

دونالد ترامپ هم در سخنان کوتاهی گفت که از اقدامات پرزیدنت اوباما تقدیر می کند.

وی افزود: ما بحث طولانی داشتیم، برخی مسائل جالب بود، برخی هم نبود.

این دو به سوالات خبرنگاران پاسخ ندادند.

پخش زنده فیس بوکی دیدار دو رهبر

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات روز سه‌شنبه با دونالد ترامپ تماس گرفت و از او دعوت کرد تا روز پنج‌شنبه به کاخ سفید در واشنگتن دی سی بیاید.

آقای اوباما بامداد روز چهارشنبه نیز در نطقی، پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفت و اضافه کرد که اگر چه اختلاف نظر او با رئیس جمهوری منتخب چیز پنهانی نیست اما به تیم خود دستور داده تا اطمینان یابد انتقال قدرت به رئیس جمهوری منتخب به صورت موفق صورت خواهد گرفت.

باراک اوباما تاکید کرد: «انتقال صلح آمیز قدرت یکی از نشانه های اصلی دموکراسی ما است که ما آن را به دنیا نشان خواهیم داد.»

دونالد ترامپ و باراک اوباما پیشینه اختلاف نظر فراوانی با یکدیگر دارند اما مطابق سنت تغییر رئیس جمهوری در آمریکا، ساز و کارهای ویژه‌ای برای انتقال قدرت به رئیس جمهوری آینده درنظر گرفته شده و تیم ویژه‌ای عهده‌دار انتقال قدرت به رئیس جمهوری منتخب و تیم او خواهد بود.

پروسه انتقال قدرت در کاخ سفید

ملاقات باراک اوباما با دونالد ترامپ در کاخ سفید حرکتی سمبلیک در تاریخ آمریکا و بخشی از پروسه انتقال قدرت محسوب می شود. بخشی از این سنت انتقال قدرت ملاقات بانوی اول کشور با بانوی اول کابینه جدید خواهد بود.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، قرار است میشل اوباما در کاخ سفید با ملانیا ترامپ دیدار کند. همچنین جو بایدن، معاون آقای اوباما با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دیدار خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG