لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر در ایران، بازداشت شد


پوران ناظمی، فعال مدنی در ایران
پوران ناظمی، فعال مدنی در ایران

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه با حمله مأموران وزارت اطلاعات به خانه‌اش بازداشت شد.

مهشید ناظمی، خواهر این نویسنده و فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه ۲۷ مهر در توییتی با اعلام این خبر نوشت: «نیم ساعت پیش وزارت اطلاعات به خانه خواهرم پوران ناظمی رفته و او را با خود بردند.»

یکی از نزدیکان پوران ناظمی به صدای آمریکا گفت که با توجه به بیماری این فعال حقوق‌بشر، خانواده‌اش پس از بازداشت او در نگرانی به سر می‌برند.

پوران ناظمی، یکی از ۱۴ زن امضاکننده نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در گفت‌وگویی با صدای آمریکا، مأموران زن در یگان ویژه را خطاب قرار داد و گفت: «آیا شمایی که می‌بینید یکی از همکارانتان از افراد همین گارد دختر جوانی را در خیابان مورد تعرض و دستمالی قرار می‌دهد، فکر می‌کنید در راهرو و آسانسور تنها باشید، به شما رحم می‌کند؟»

خانم ناظمی مأموران زن حاضر در یگان ویژه نیروی انتظامی را «بی‌بته و بی‌اعتقاد» خواند و از آنها پرسید: «در قوانینی که شما را نصف مرد می‌دانند آیا وقتی می‌روید نزد فرمانده‌تان شهادت یا گزارشی بدهید یک مرد هم باید بیاید تأییدتان کند؟ آن جا هم شما را نصف مرد حساب می‌کنند؟»

او همچنین درباره آتش‌سوزی در اوین و حمله به زندانیان به صدای آمریکا گفته بود که بر اساس اخباری که به او رسیده، مقامات زندان به زندانی‌های در حال فرار پرتابه آتش و دود شلیک کردند و «در این روزها هر چه را که ما از طرف حکومت می‌بینیم فقط فاجعه است.»

گزار‌ش‌ها حاکی از آن است که بازداشت و دستگیری فعالان حقوق‌بشر و کنشگران مدنی در جریان سرکوب اعتراضات اخیر در ایران شدت یافته است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG