لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۹

درمان موفقیت آمیز نوزاد مبتلا به ویروس اچ آی وی


پزشکان ایالات متحده می گویند نوزادی که با ویروس ایدز متولد شده بود با درمان زودهنگام با درمان دارویی استاندارد معالجه شده است.

این دختر دو ساله اهل ایالت جنوبی می سی سی پی زمانی که فقط ۳۰ ساعت از عمر او گذشته بود، با سه داروی استاندارد مبارزه با اچ آی وی تحت درمان قرار گرفت.

پزشکان می گویند او «عملاً درمان» شده و این به آن معنا است که ویروس با آزمایش های استاندارد در بدن او وجود نداشت و درمان مادام العمر ضرورتی نخواهد داشت.
این اولین مورد درمان عملی یک نوزاد محسوب می شود.

پزشکان می گویند برای اطمینان از تاثیر این نوع درمان با سایر کودکان آزمایش های بیشتری باید انجام شوند اما نتایج این آزمایش ها می توانند شیوه درمان کودکان و نوزادان در معرض ابتلای به بیماری ایدز را متحول کند و احتمالاً به درمان کودکان آلوده به ویروس «اچ آی وی» و عامل این بیماری منتهی شود.

این دختر که هویت او افشا نشده است، با ویروس بیماری ایدز متولد شده بود. مادر این کودک در دوران بارداری تحت مراقبت های ویژه قرار نگرفته بود و ابتلای او به ویروس ایدز تا پیش از زایمان تشخیص داده نشده بود.

اگر ابتلای مادر به ویروس «اچ آی وی» زودتر تشخیص داده شده بود، برای او داروهایی تجویز می شد که از انتقال آن به کودک پیشگیری می کرد.

این کودک تا پانزده ماهگی تحت درمان با داروهایی ضدویروس قرار خواهد گرفت. مادر او بنا به دلایلی از ادامه درمان با این داروها خودداری کرده بود.

این نوزاد پس از توقف دوره درمانی بار دیگر زیر نظر پزشکانی قرار گرفت که برای او آزمایش خون استاندارد تجویز کرده بودند تا ضرورت ازسرگیری دارو درمانی برای کودک را مورد بررسی قرار دهند.

دو آزمایش متوالی روی این کودک نشان داد که سطوح قابل تشخیص ویروس «اچ آی وی» در بدن کودک به صفر رسیده است. آزمایش هایی که برای تشخیص وجود آنتی بادی های ویژه این ویروس روی بدن کودک انجام شدند نیز منفی بودند. وجود آنتی بادی شیوه بالینی ویژه تشخیص ابتلای بدن افراد به «اچ آی وی» است.

نتایج این درمان موفقیت آمیز در کنفرانس پژوهشی در آتلانتا در ایالات متحده اعلام شد.
XS
SM
MD
LG