لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

پاپ برای «طلب مغفرت» از بومیان وارد کانادا شد


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه با ورود به کانادا آماده عذرخواهی از بومیان این کشور به دلیل آزارهای مبلغان مذهبی شد.

سفر پاپ گامی کلیدی در تلاش‌های کلیسای کاتولیک به منظور آشتی با جوامع بومی و کمک به آنها برای بهبودی از نسل‌ها آسیب است.

پاپ پس از فرود در ادمونتون، از سوی جاستین ترودو، نخست‌وزیر، و مری می سیمون، اولین فرماندار کل بومی کانادا، مورد استقبال قرار گرفت.

پاپ قرار است روز دوشنبه با بازماندگان آزارهای مدارس دینی در ماسکواسیس دیدار و احتمالا در همانجا نطق عذرخواهی خود را ایراد کند.

او در هواپیمای مخصوص خود و در گفت‌وگو با خبرنگاران بازدیدش از کانادا را «سفر طلب مغفرت» خواند و خواستار دعا به ویژه برای افراد سالخورده شد.

اما گروه‌های بومی مطالبات بیشتری از جمله دسترسی به بایگانی کلیسا به منظور آگاهی از سرنوشت کودکانی دارند که هرگز به خانه‌هایشان بازنگشتند. آنها همچنین خواستار تحقق عدالت برای آزاردهندگان، غرامت مالی برای قربانیان، و بازگرداندن آثار بومیان هستند که اکنون در موزه واتیکان نگهداری می‌شوند.

دولت کانادا اذعان کرده آزار فیزیکی و جنسی در مدارس مسیحی مورد حمایت مالی دولت که از سده ١٩ تا دهه ١٩٧٠ به فعالیت می‌پرداختند، بسیار شایع بوده است. در این دوره، نزدیک به ۱۵۰ هزار کودک بومی به اجبار از خانواده‌هایشان گرفته و به این مدارس فرستاده شدند تا ارتباطشان با زبان و فرهنگ بومی‌شان قطع و در جامعه مسیحی کانادا ادغام شوند.

XS
SM
MD
LG