لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

تحول بی‌سابقه در واتیکان؛ عزم پاپ برای انتصاب زنان در کمیته انتخاب اسقف‌ها


پاپ فرانسیس اعلام کرد که قصد دارد به زنان مناصب بالاتری اعطا کند و گفت که برای نخستین بار زنان را وارد کمیته‌ای که قبلاً کاملاً مردانه بود می‌کند تا به او در انتخاب اسقف‌های جهان کمک کنند.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر گزارش کرده است که به طور ویژه در مورد نقش زنان در سلسله مراتب واتیکان با پاپ ۸۵ ساله گفتگو کر‌ده است.

قانون اساسی جدید برای اداره مرکزی «سریر مقدس» که ماه گذشته اجرایی شد، به هر کاتولیک تعمید‌شده فارغ از جنسیت او اجازه می‌دهد تا ریاست اکثر بخش‌های واتیکان را بر عهده بگیرد.

پاپ به خبرگزاری رویترز گفت که سال گذشته برای اولین بار یک زن را به مقام دوم مدیریتی شهر واتیکان معرفی کرد و رافائلا پترینی سمت معاونت دبیرکل واتیکان را بر عهده گرفته است.

او گفت برای نخستین بار او دو زن را برای خدمت در کمیته انتخاب اسقف‌ها منصوب خواهد کرد. پاپ فرانسیس نام این زنان را اعلام نکرد و نگفت چه زمان انتصاب آنها به طور رسمی اعلام خواهد شد.

اعضای این کمیته که متشکل از کاردینال‌ها، اسقف‌ها، و کشیش‌ها هستند، معمولاً دو بار در ماه در رم جمع می‌شوند.

پاپ فرانسیس در پاسخ به این پرسش که چه بخش دیگری از واتیکان توسط یک مرد یا زن غیر روحانی اداره خواهد شد از بخش آموزش و فرهنگ کاتولیک و کتابخانه واتیکان نام برد که در حال حاضر توسط روحانیون مرد رهبری می‌شوند.

سال گذشته، الساندرا اسمریلی، راهبه ایتالیایی، به سمت دبیر دفتر توسعه واتیکان، که به مسائل مربوط به عدالت و صلح می پردازد منصوب شد.

ناتالی بکوارت فرانسوی نیز به عنوان معاون مشترک شورای کلیسای اسقف‌ها، که جلسات عمده اسقف‌های جهان را هماهنگ می‌کند منصوب شده است.

پاپ فرانسیس همچنین باربارا جاتا را به عنوان نخستین مدیر زن موزه‌های واتیکان، و کریستیان موری را برای سمت معاونت دفتر مطبوعاتی واتیکان منصوب کرده است.

XS
SM
MD
LG