لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

پاپ: کلیسا «بار شکست» را درباره مدارس بومیان کانادا احساس می‌کند


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز پنجشنبه گفت کلیسای کاتولیک «بار شکست» را به خاطر نقش کلیسا در اداره مدارس شبانه‌روزی تحت حمایت دولت احساس می‌کند.

پاپ که در آخرین روز از تور یک هفته‌ای عذرخواهی خود در کانادا در کلیسای باسیلیکا در خارج از شهر کبک سخنرانی می‌کرد، گفت: «چرا این همه اتفاق افتاد؟ چطور چنین اتفاقاتی در جامعه پیروان مسیح رخ داد؟»

نزدیک به سه‌چهارم از یک هزار و ۴۰۰ صندلی کلیسای باسیلیکا در زمان سخنرانی پاپ به بازماندگان مدارس شبانه‌روزی و دیگر بومیان کانادایی اختصاص یافته بود و هزاران بومی دیگر بیرون کلیسا از طریق صفحه نمایشی بزرگ شاهد سخنرانی رهبر کاتولیک‌های جهان بودند.

طی سال‌های ١٨٧٠ تا ۱۹۹۶، بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی به اجبار از خانواده‌هایشان جدا و برای زدودن فرهنگ بومی به مدارس شبانه‌روزی فرستاده شدند. گروه‌های مسیحی عمدتا کاتولیک مدیریت بسیاری از این مدارس را به عهده داشتند.

طی این سال‌ها، هزاران کودک به دلیل سخن گفتن به زبان مادری‌شان از گرسنگی جان باختند و یا مورد ضرب و شتم یا سوءاستفاده جنسی قرار گرفتند. کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا، از این اتفاقات با عنوان «نسل‌کشی فرهنگی» یاد کرده است.

XS
SM
MD
LG