لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

پاپ از بومیان کانادا به خاطر سیاست «فاجعه بار» عذرخواهی کرد


پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان جهان روز دوشنبه برای همکاری کلیسای کاتولیک با سیاست «فاجعه بار» گذشته کانادا در مورد مدارس بومیان یک عذرخواهی تاریخی صادر کرد و گفت که همسان سازی اجباری مردم بومی در جامعه مسیحی کانادا به گونه‌ای آنها را نابود کرد که امروزه نیز آثار آن هنوز احساس می شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، پاپ صبح روز بعد از ورود به کانادا، به سرزمین‌های بومیان سفر کرد تا در یک قبرستان دعا کند.

بومیان کانادا مدت‌ها خواستار عذرخواهی پاپ شده بودند.

بیش از ۱۵۰هزار نفر از کودکان بومی در کانادا از قرن نوزدهم تا دهه ۱۹۷۰ میلادی مجبور به تحصیل در مدارس مسیحی کانادا با بودجه دولتی شدند تا آنها را از نفوذ خانه و فرهنگ خود منزوی کنند. هدف، مسیحی کردن و جذب آنها در جامعه اصلی بود که دولت‌های قبلی کانادا آن را برتر می دانستند. دولت کانادا اعتراف کرده است که آزار جسمی و جنسی در آن مدارس بیداد می‌کرد.

کشف صدها گورستان احتمالی در مدارس سابق بومیان کانادا در سال گذشته توجه بین المللی را به میراث مدارس در کانادا و همتایان آنها در ایالات متحده جلب کرد.

رهبران بومیان می‌گویند که میراث سیاست دولت کانادا برای منزوی کردن دانش آموزان بومی از خانواده و مجبور کردن آنها به تحصیل در این مدارس برای از بین بردن فرهنگ بومی که تا دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز ادامه یافت، علت اصلی نرخ فراگیر اعتیاد به الکل و مواد مخدر بخش‌هایی از بومیان است.

XS
SM
MD
LG