لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

پاپ از جنگ‌های «کودکانه» انتقاد کرد


پاپ فرانسیس (روی ویلچر) در نشست رهبران ادیان در بحرین - ۴ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۳ آبان ۱۴۰۱)
پاپ فرانسیس (روی ویلچر) در نشست رهبران ادیان در بحرین - ۴ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۳ آبان ۱۴۰۱)

با شدت گرفتن جنگ روسیه در اوکراین، پاپ فرانسیس روز جمعه خواستار همکاری رهبران ادیان بزرگ جهان برای دستیابی به صلح شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پاپ در اجلاس رهبران ادیان که در بحرین برگزار شد گفت که از دین هرگز نباید برای توجیه خشونت استفاده کرد و رهبران مذهبی باید با این هوس «کودکانه» قدرتمندان که دنبال جنگ هستند، مقابله کنند.

پاپ فرانسیس در دومین روز اقامت در پادشاهی بحرین در حاشیه خلیج فارس، مهمان کنفرانسی بود که با عنوان گفتگوی شرق و غرب برگزار شد.

به اعتقاد پاپ، تعامل افراد با مذاهب مختلف می تواند به التیام درگیری‌های امروز و ترویج جهانی عادلانه‌تر و پایدارتر کمک کند.

سخنرانان در اجلاس رهبران ادیان به دنبال پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین و آغاز مذاکرات صلح بودند. کلیسای ارتدکس روسیه که نماینده‌ای را به این کنفرانس فرستاده بود، به شدت از کرملین در جنگ اوکراین حمایت کرده و آن را با دلایل مذهبی توجیه کرد.

پاپ فرانسیس در این گردهمایی گفت در حالی که به نظر می‌رسد جهان مثل دو دریای متضاد دارد از هم جدا می‌شود، حضور رهبران مذهبی در کنار هم نشانه آن است که آنها قصد دارند «به جای درگیری با هم همراه شوند.»

پاپ گفت: «این یک پارادوکس قابل توجه است، در حالی که اکثریت جمعیت جهان در رویارویی با مشکلات مشابه، از جمله کمبود مواد غذایی، بحران‌های زیست محیطی و همه‌گیری، و همینطور بی‌عدالتی روزافزون جهانی رنج می‌برند، تعداد کمی از افراد قدرتمند درگیر یک مشکل و آن مبارزه قاطعانه برای منافع حزبی خود هستند.»

او در ادامه افزود: «به نظر می رسد که ما شاهد یک سناریوی دراماتیک و کودکانه هستیم: در باغ انسانیت، به جای اینکه محیط اطراف خود را پرورش دهیم، در عوض با آتش، موشک و بمب بازی می‌کنیم - سلاح‌هایی که غم و اندوه و مرگ می‌آورند، و خانه مشترکمان را با خاکستر و نفرت می پوشانند.»

در این کنفرانس پادشاه بحرین بر تلاش منسجم برای توقف جنگ روسیه در اوکراین و ترویج مذاکرات صلح، «به نفع همه بشریت» تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG