لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

نظرسنجی: بیشتر آمریکایی‌ ها به تعهد ایران به توافق اتمی مشکوکند


سیاست پرسروصدای باراک اوباما در پیشگیری از رای منفی کنگره به توافق اتمی ایران به نظر می‌رسد که تاثیر چندانی در بهبود وضعیت او در نظرسنجی‌ها نگذاشته است.

یک نظرسنجی جدید که به طور مشترک توسط سی‌ان‌ان و موسسه او‌آرسی انجام شده نشان می‌دهد که ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان درباره نحوه عملکرد اوباما در پیشبرد روابط آمریکا با ایران رضایت ندارند و حدود نیمی از آنان تمایل داشتند که توافق در جریان ر‌أی‌گیری کنگره رد می‌شد. تعدادی از شرکت‌کنندگان نیز معتقدند ایران به تعهداتش در توافق پایبند می‌ماند و شمار فزاینده‌ای گفته‌اند ایران تهدیدی جدی برای آمریکا است.

به گزارش سی‌ان‌ان، بیشتر آمریکایی‌ها می‌گویند ایران در نهایت توافق را نقض خواهد کرد. ۳۷ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند احتمال این امر به‌شدت بالاست و ۲۳ درصد گفته‌اند این احتمال بسیار بالاست. در این میان شرکت‌کنندگان مستقل بیش از شرکت‌کنندگان طرفدار حزب دموکرات، احتمال نقض توافق توسط ایران را بیشتر می‌دانند.

در صورت نقض توافق توسط ایران، ۶۴ درصد گفته‌اند که آمریکا باید وارد اقدام نظامی شود و حدود یک سوم از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که آمریکا نباید گزینه نظامی را در نظر بگیرد.

طبق این نظرسنجی، به طور کلی ۵۲ درصد نحوه عملکرد اوباما در رابطه با ایران را رد و ۴۵ درصد آن را تایید کرده‌اند. پیشتر در نظرسنجی دیگر نیز که اواخر بهار و اوایل تابستان انجام شده بود نتیجه مشابهی به دست آمد.

در نظرسنجی اخیر، خود شخص اوباما کمی بیشتر از نحوه کارش مورد پسند قرار گرفته است. در عرصه داخلی ۴۸ درصد اقتصاد را در وضع خوب و ۵۱ درصد ضعیف توصیف کرده‌اند.

نظرسنجی مشترک سی‌ان‌ان و اوآرسی، از چهارم تا هشتم سپتامبر و به صورت تلفنی در سطح ملی در آمریکا انجام شده است.

XS
SM
MD
LG