لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

ابراز نگرانی کفیل سیاسی محمد مهدی کرمی از احتمال اعدام او ؛ تکذیب یک وکیل دادگستری


کلمانتین اوتان، نماینده پارلمان فرانسه و کفیل سیاسی ⁧ محمدمهدی کرمی
کلمانتین اوتان، نماینده پارلمان فرانسه و کفیل سیاسی ⁧ محمدمهدی کرمی

کلمانتین اوتان، نماینده پارلمان فرانسه و کفیل سیاسی ⁧ محمدمهدی کرمی⁩ با ابراز نگرانی از احتمال اعدام او در روز سه‌شنبه با انتشار تصویری در توییتر نوشت: «بنا به اطلاعات من، پسرخوانده‌ام محمدمهدی کرمی سه‌شنبه صبح به دار آویخته می‌شود. این یک ننگ مطلق است.»

او افزود:« فرانسه باید فوراً اعدام معترضان ایرانی را به هر وسیله‌ای که در اختیار دارد متوقف کند!»

محمدمهدی کرمی به همراه سید محمد حسینی، حمید قره‌حسنلو، حسین محمدی، و رضا آریا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز، به ریاست قاضی سید موسی آصف‌الحسینی، پانزدهم آذر در یک پرونده مشترک مربوط به کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان، به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده‌اند. ۱۱ متهم دیگر این پرونده به احکام سنگین تا ۲۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

آقای کرمی و دیگر متهمان این پرونده از حق داشتن وکیل انتخابی محروم شده‌اند. به گفته پدرش، برای محمدمهدی کرمی یک وکیل تسخیری تعیین شده که حتی جواب خانواده را نمی‌دهد.

پدر و مادر محمدمهدی کرمی، جوان معترضی که به اعدام محکوم شده است، در پیامی ویدئویی از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواستند این حکم از پرونده فرزندشان برداشته شود.

در این پیام ویدئویی کوتاه که روز یک‌شنبه ۲۷ آذر در صفحه توییتر مهدی بیک، خبرنگار روزنامه اعتماد منتشر شده، ماشاالله کرمی، می‌گوید: «پسرم به اعدام محکوم شده. کارگرم. دستفروشی می‌کنم. پسرم از قهرمانان کاراته ایران است. چندین مقام کشوری دارد. نفر چهارم تیم ملی ایران بوده.»

گفتنی است ساعاتی پس از انتشار این خبر محمد حسین آقاسی احتمال اعدام محمدمهدی کرمی را تکذیب کرد.

محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری در توییتی اخبار منتشر شده درباره احتمال اعدام محمدمهدی کرمی در بامداد روز سه‌شنبه ۲۹ آذر را تکذیب کرد. او نوشت: «خبر منتشره در مورد محمدمهدی کرمی مبنی بر اینکه قرار است بامداد سه شنبه ۲۹ آذر ماه حکم اعدام در موردش اجرا شود ، مطلقا صحت ندارد.»

XS
SM
MD
LG