لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

خانواده حیدر قربانی با ارسال نامه‌ای به مقامات ایران خواستار بازبینی در حکم اعدام او شدند


حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام
حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام

برادر حیدر قربانی می گوید این زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام در ایران بی گناه است و دیوان عالی کشور دلیلی برای رد درخواست اعاده دادرسی آقای قربانی ارایه نکرده است.

حسن قربانی در گفت وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت جمهوری اسلامی می‌‌خواهد بدون دلیل حیدر قربانی را اعدام کند.

سازمان حقوق بشر ایران پیشتر اعلام کرده است دیوان عالی کشور ایران درخواست اعاده دادرسی را رد کرده است. بنابر این گزارش، پرونده آقای حیدر قربانی به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

به گفته حسن قربانی زمان اجرای حکم هنوز معلوم نیست. او می گوید خانواده آقای قربانی نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، رهبر جمهوری اسلامی و مراجع تقلید شیعه فرستاده اند تا پرونده بازبینی شود.

حسن قربانی از طرف خانواده آقای قربانی «عاجزانه» از سازمان ملل متحد، جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری درخواست کرد با اعدام حیدر قربانی مخالفت کنند و از مقامات جمهوری اسلامی بخواهند حکم را متوقف کند.

سازمان عفو بین الملل پیشتر اعلام کرده حیدر قربانی با خطر اعدام روبرو است. به گفته این سازمان، «اعترافات» با شکنجه گرفته شده و از آن اعترافات علیه او و برای صدور حکم اعدام استفاده شده است.

گزارش سازمان حقوق بشر ایران اتهام حیدر قربانی را «بغی» عنوان کرده است. بغی در قانون مجازات اسلامی به عنوان قیام مسلحانه علیه حکومت تعریف شده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از صالح نیک‌بخت، وکیل این زندانی سیاسی کرد، نوشته است: «آخرین درخواست اعاده دادرسی او تحویل آقای رئیسی داده شده بود و رئیسی هم برای دادگستری سنندج فرستاد. در دادگستری سنندج سه قاضی مخالفت کردند که اعاده دادرسی او را قبول کنند و متاسفانه با اعاده دادرسی او مخالفت شده و رد کردند.»

XS
SM
MD
LG