لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

طوفان توئیتری در حمایت از حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام


تصویری از حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در ایران
تصویری از حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در ایران

به دنبال رد درخواست اعاده دادرسی حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام توسط دیوان عالی کشور، کاربران ایرانی با انتشار پیام‌هایی با هشتگ «نه_به_اعدام_حیدر_قربانی» و «حیدر_قربانی» یک طوفان توئیتری به راه انداختند.

کاربران در توئیتر روز شنبه ۶ شهریور ماه،‌ با انتشار پیام‌هایی از مقامات جمهوری اسلامی خواستند حکم اعدام این زندانی سیاسی کُرد را لغو کنند.

امجد حسین‌پناهی،‌ فعال حقوق بشر، به نقل از صالح نیکبخت، وکیل مدافع این زندانی سیاسی، نوشت که این «حکم قطعی شده و در آستانه اجرا است.»

کاوه کرمانشاهی با اشاره به اعتراف تحت شکنجه این زندانی سیاسی در توئیتر خود نوشت:‌ «حیدر قربانی، قربانی سیستم شکنجه و اعتراف‌گیری جمهوری اسلامی ایران است.»

کاربر دیگری با انتشار تصاویری از تجمع گروهی از ایرانیان در شهر اشتوتگارت آلمان در حمایت از آقای قربانی نوشت:‌ «همگان برای لغو حکم غیرانسانی اعدام زندانی سیاسی کُرد حیدر قربانی تلاش کنیم.»

کاوه قریشی،‌ روزنامه نگار، نیز با اشاره به صحبت‌های وکیل پرونده حیدر قربانی، در صفحه توئیتر خود نوشت:‌ «از حداقل ۱۵ سال پیش فعالیت صالح نیکبخت را به عنوان وکیل زندانیان سیاسی دنبال می‌کنم. او تنها در شرایط حیاتی هشدار می‌دهد.»

آیدا یونسی خواهر علی یونسی، دانشجوی زندانی در ایران، نیز ضمن درخواست لغو حکم اعدام این زندان سیاسی در توئیتر نوشت:‌ «هیچ کس را اعدام نکنید.»

آرش صادقی نیز در توئیتی نوشت: «قرار است در شامگاهی پیش از ملاقات خورشید باز هم عدالت را بر دار کنند...»

کاربر دیگری به نام رضا شریفی ‌بوکانی نیز با حمایت از حیدر قربانی در توئیتر خود نوشت: «صدایش باشیم و نگذاریم خانواده‌ای دیگر داغدار و سیاهپوش شود.»

صالح نیکبخت، وکیل مدافع آقای قربانی، که می‌گوید دادگستری ایران حتی منطبق با قانون اساسی کشور نیست، به صدای آمریکا گفته بود، اتهام بغی که بر اساس آن حکم اعدام برای حیدر قربانی صادر شده واقعی نیست و ضابطان قضایی بدون توجه به دلایل حقوقی و قانونی حکم اعدام را بر اساس اظهارات و دیدگاه خود صادر کرده‌اند.

حسن قربانی، برادر حیدر قربانی، نیز به صدای آمریکا گفته بود برادرش بی‌گناه است، دیوان عالی کشور دلیلی برای رد درخواست اعاده دادرسی او ارائه نکرده است، و جمهوری اسلامی می‌‌خواهد بدون دلیل اعدامش کند. او می گوید خانواده آقای قربانی نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، رهبر جمهوری اسلامی و مراجع تقلید شیعه فرستاده اند تا پرونده بازبینی شود.

حیدر قربانی، زندانی سیاسی در ایران بە همراه محمود صادقی، برادر همسرش، مهر ماه سال ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات بازداشت شد.

او پس از آن که در دوران بازجویی، تحت شکنجه‌های شدید مجبور به اعتراف به «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» شده بود بهمن ماه سال ۹۸ توسط شعبە یک دادگاه انقلاب سنندج به اتهام‌های «بغی» و «همکاری و عضویت در حزب دموکرات کُردستان ایران» بە اعدام محکوم شد. این حکم اوایل بهمن ٩٨ در زندان مرکزی سنندج رسما بە او ابلاغ شد.

XS
SM
MD
LG