لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

واکنش‌ها به اظهارات فرمانده انتظامی مازندران؛ کاربران: تهدید به «جنایت» است


حسن مفخمی شهرستانی، فرمانده انتظامی استان مازندران
حسن مفخمی شهرستانی، فرمانده انتظامی استان مازندران

اظهارات تهدیدآمیز فرمانده جدید نیروی انتظامی استان مازندران علیه مخالفان اجبارهای حکومتی با انتقادات گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

بر پایه ویدیوی انتشاریافته در روز پنجشنبه ۲۵ خردادماه، حسن مفخمی‌شهرستانی با حضور در ساحل بابلسر خواستار شکستن گردن افرادی شده که اقدام به «ناهنجاری» می‌کنند.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران حجاب اجباری و ممنوعیت‌های آزادی‌های اجتماعی را «هنجار» معرفی کرده و هرگونه مقاومت در این حوزه‌ها را به بهانه «هنجارشکنی» مورد تنبیه قرار می‌دهند.

حسن مفخمی‌ شهرستانی که به‌تازگی از سوی احمدرضا رادان به سمت فرماندهی انتظامی استان مازندران منصوب شده گفته است: «تو این استان، تو این شهرستان‌های ما، خدای نکرده (کسی) ناهنجاری بکنه، به حکم قانون گردنشو بشکنید. پاسخش هم با من.»

بسیاری از کاربران فضای مجازی از جمله شماری از روزنامه‌نگاران ساکن ایران، سخنان این فرمانده انتظامی را ترویج خشونت و ارعاب جامعه خوانده و از آن انتقاد کرده‌اند.

آرش هاشمی، خبرنگار، در پیامی توئیتری با اشاره به عدم پاسخگویی مسئولان حکومتی در بخشی از یادداشتش نوشته است: «اصلا مگر شما باید پاسخگو باشید؟ این ادابازی‌ها برای جوامع دیگر است.»

میلاد علوی، خبرنگار و دانشجوی حقوق، با یادآوری قتل مهران سماک به وسیله فرمانده انتظامی بندر انزلی خواستار برخورد دادسرای نظامی با حسن مفخمی‌ شده است.

علوی در توییتی به اظهارات مفخمی درباره «شکستن گردن» متهمان «به حکم قانون» اشاره کرد و نوشت: «هیچ قانونی، به نهادهای نظامی و امنیتی اجازه برخورد با متهمان را نداده [است.]» او نتیجه چنین نگاهی را «قتل مهران سماک‌ها» دانست و نوشت: «دادسرای نظامی موظف است به تهدید علنی مفخمی رسیدگی کند.»

سعید دهقان، وکیل دادگستری، هم فرمانده انتظامی استان مازندران را به عدم درک قانون و نداشتن شرافت متهم کرده و «شکستن گردن» را جنایت خوانده است.

او در توییتی نوشت: «آقای مجری قانون! حالا که درکی از قانون نداری و سهمی از شرافت نبردی، وسط گردن‌کشی‌ات بدان: ۱-ناهنجاری نوعی کجروی است که کار توست؛ مردم «نافرمانی مدنی» می‌کنند. ۲-حکم قانون هم برای این نافرمانی نهایتا جزای نقدی است، نه شکستن گردن که نوعی جنایت است؛ «پاسخش» مجازات توست نه صلاحیت تو!»

اظهارات تهدیدآمیز حسن مفخمی‌ شهرستانی درحالی است که او پیشتر سمت‌هایی همچون ریاست پلیس امنیت اخلاقی کشور، فرمانده انتظامی استان مرکزی، جانشین فرمانده انتظامی مازندران و ریاست بازرسی فرماندهی انتظامی استان گلستان را برعهده داشته است.

با وجود تشدید برخوردهای قهری حکومت ایران با مخالفان حجاب اجباری در ماههای گذشته، نافرمانی مدنی زنان در قالب خودداری از به سر کردن روسری همچنان به شکل روزافزون در ایران ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG