لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

رقص نوجوانان در سالمرگ خمینی؛ خامنه‌ای معترضان را «غافل، مغرض، و پیاده‌نظام» دشمن خواند


تصویری از رویارویی نیروهای جمهوری اسلامی با معترضان - آرشیو
تصویری از رویارویی نیروهای جمهوری اسلامی با معترضان - آرشیو

هم‌زمان با حمله تند رهبر جمهوری اسلامی به شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری و نسبت دادن اعتراضات به «عناصر خائن» خارج از کشور و «پیاده‌نظام آنها» در داخل، تصاویری از رقص و شادی نوجوانان در ایران در سالروز مرگ روح‌الله خمینی منتشر شده است.

علی خامنه‌ای که روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد به مناسبت سالروز مرگ روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار و رهبر پیشین، بر سر قبر او سخن می‌گفت، با دفاع از سرکوب اعتراضات تأکید کرد که «دشمنی استکبار» با جمهوری اسلامی با «عقب‌نشینی‌های موضعی» از بین نمی‌رود.

رهبر جمهوری اسلامی مدعی شد که اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، «تلاش دشمن» علیه جمهوری اسلامی و با «پشتیبانی مالی، تسلیحاتی، و رسانه‌ای دستگاه‌های امنیتی غربی» است.

خامنه‌ای بار دیگر به مردم معترض توهین کرد و آنها را «ترکیبی از آدم‌های مغرض»، «غافل» و «اراذل و اوباش» خواند که به گفته او «پیاده‌نظام» برای «عناصر خائن» و «مزدور» خارج از کشور هستند.

او همچنین گفت که «در لایه‌های اجتماع عناصر بی‌مبالات و غیرپایبند وجود دارند» و «این‌ها ملت ایران نیستند.»

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که یک ویدئو منتشر شده نشان می‌دهد ده‌ها تن از دختران و پسران در منطقه پاسداران، شمال تهران، گرد هم آمدند و در آستانه سالروز مرگ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی رقصیدند.

ویدئوی منتسب به شامگاه شنبه ۱۳ خرداد، نشان می‌دهد شماری از زنان و دختران حجاب اجباری بر سر ندارند.

اجرای رقص گروهی همراه با موزیک شاد در تهران یک هفته پس از آن برگزار شد که ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در لایحه پیشنهادی خود درباره اعمال حجاب اجباری، «رقص منافی عفت عمومی، و آلودگی صوتی با اجرا و یا پخش موسیقی‌های غیرمجاز و مبتذل» را جرم‌انگاری کرد.

رقص و شادی عمومی در فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد، اما با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، رقص و ساز و آواز ممنوع شد و به پستوی خانه‌ها رفت.

هنر ممنوعه رقص در سال‌های گذشته به عنوان یک نافرمانی مدنی در اماکن عمومی فراگیر شده و تصاویر آن بارها از طریق رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ویژه برنامه: با رعنا منصور و مستند رقص اعتراضی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

XS
SM
MD
LG