لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

احضار شیما قوشه به دادسرای امنیت اخلاقی؛ توقیف وسایل الکترونیک محمدحسین همت‌پور


فشار بر فعالان مدنی با تداوم نافرمانی‌های مدنی پیرو اعتراضات زن زندگی آزادی، ادامه دارد
فشار بر فعالان مدنی با تداوم نافرمانی‌های مدنی پیرو اعتراضات زن زندگی آزادی، ادامه دارد

در تازه‌ترین موارد فشار بر فعالان مدنی و حقوق بشری در ایران گزارش‌ها حاکی از احضار شیما قوشه، وکیل دادگستری، به دادسرای امنیت اخلاقی و توقیف لوازم الکترونیک محمدحسین همت‌پور، زندانی سیاسی پیشین، و همسرش توسط مأموران وزارت اطلاعات است.

منابع خبری غیررسمی اعلام کرده‌اند که مأموران وزارت اطلاعات صبح روز چهارشنبه ۱۷ خرداد با تفتیش خانه محمدحسین همت‌پور، زندانی سیاسی پیشین، تلفن همراه و لپ‌تاپ او و همسرش را توقیف کردند.

محمد نوری، فعال دانشجویی، در توییتی نوشته که همت‌پور هفته گذشته به شعبه پنج بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کرده بود، اما مقامات از روند پرونده او ابراز بی‌اطلاعی کرده بودند.


تفتیش خانه محمدحسین همت‌پور، در حالی اتفاق افتاده است که او هفته گذشته در حساب توییتری خود نوشته بود: «از وقتی آزاد شدم تا امروز دو مرتبه از طرف [وزارت] اطلاعات احضار شدم و هر دو بار به دلیل غیرقانونی بودن "احضار تلفنی" مراجعه نکردم. بار آخر بازجو گفت حالا که نمی‌آیی می‌آیم دم خانه‌ات! امروز متوجه شدم بدون این که ابلاغیه احضار صادر بشود در سامانه ثنا نوشته عدم حضور متهم!»

محمدحسین همت‌پور، قبل از بازداشت پیشین خود در آبان ۱۴۰۱، در پیامی ویدئویی گفته بود که «آزادی، گمشده تمام ما ایرانی‌ها است» و «صدای ما حذف نمی‌شود.»

در رویدادی دیگر، دادسرای امنیت اخلاقی، شیما قوشه، وکیل دادگستری را برای روز ۲۳ خرداد ساعت ۷ صبح احضار کرده است.

در این احضاریه قید شده که «جرائم علیه شما مبنی بر حضور زنان در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی» است.

شیما قوشه با انتشار تصویری از احضاریه‌، در توییتی نوشت: «هنوز نمی‌دانم چه مدرکی علیه من وجود دارد که امنیت اخلاقی را به هم زدم و باید ارشاد بشوم.»

فشار بر فعالان مدنی در ایران ادامه دارد و هم‌زمان مقاومت و نافرمانی مدنی شهروندان نیز در جریان است.

در روزهای گذشته، حمیده زراعی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه، بازداشت شد. او در پیامی ویدئویی که پیش از بازداشت ضبط شده و پس از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، از تماس مأموران اطلاعات سپاه خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG