لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

اوجالان و اردوغان در پیام نوروزی خود خواستار صلح شدند


صد‌ها هزار کردتبار ترکیه در دیاربکر نوروز را با رقص و آواز جشن گرفتند.

عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، که در زندان به سر می‌برد در پیامی که برای مردم خوانده شد بار دیگر از پیروان خود خواست مبارزه مسلحانه با ترکیه پایان دهند و به دنبال یک راه حل سیاسی باشند؛ پیامی که با استقبال پر شور حاضران همراه بود .

فدیل یولاجان از شرکت کنندکگان در مراسم نوروزی در این باره گفت: «عبدالله اوجالان خواستار صلح است. او می خواهد مانند یک انسان زندگی کند. مانند سایر کشورها. پیام او ما را بسیار خوشحال کرد. ما به او افتخار می کنیم. ما خواستار صلحیم. »

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در دنیزلی در غرب آن کشور ابراز امیدواری کرد که نوروز صلح به ارمغان آورد.

او گفت: «به این امید که نوروز شما، نوروز ما، صلح و برادری به همراه داشته باشد».

کردتباران سوریه نیز در دمشق بدون هیچ گونه مشکل امنیتی نوروز را با پایکوبی جشن گرفتند.

داریوس موسی بازیگر تئاتر که در این مراسم شرکت کرده بود گفت: «ما خوشحالیم که می‌توانیم نوروز را بدون مشکلات امنیتی جشن بگیریم. نوروز به فرصتی برای سوریان و تمام جهان تبدیل شده است. »

نوروز برای کردتباران سوریه نه تنها بارقه سال نو است بلکه نمادی از هویت آنان است.

برگزاری امن مراسم نوروز در دمشق در حالیست که کردهای سوریه در شهر حسکه نوروز خونینی را پشت سر گذاشتند. حمله انتحاری روز جمعه به مراسم نوروزی در این شهر دست کم ۴۵ کشته به جای گذاشت.

نوروز در کوزوو کشوری که عمدتا مسلمان است نیز جشن گرفته شد.

مسلمانان صوفی در کوزوو آغاز بهار را با رقص سنتی دراویش جشن گرفتند. دراویش صوفی رقص و موسیقی را همواره در مراسم و جشن‌های خود جای داده‌اند. عناصری که در دیگر فرقه‌های اسلامی دیده نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG