لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

دفاع دولت فیلیپین از کمک رسانی ها به قربانیان توفان


دولت فیلیپین از نحوه امدادرسانی خود به قربانیان توفان هایان دفاع کرد. بسیاری از ساکنان مناطق توفان زده جمعه گذشته می گویند کمک اندکی دریافت کرده اند و یا اصلا کمکی نگرفته اند.

مار روکساس وزیر کشور فیلیپین روز جمعه در شهر ویران شده تاکلوبان گفت در وضعیتی نظیر وضعیت توفانی که شاهد آن بودیم، هر چقدر هم سریع واکنش امدادرسانی کنیم باز هم کافی نیست.

او گفت نیاز به کمک انبوه و فوری است و نمی توان به همه افراد دسترسی داشت.


روز جمعه، دل روزاریو مدیر اصلی کمک رسانی ها به خبرنگاران گفت آمار رسمی مرگ و میر های ناشی از توفان هایان به بیش از ۳۶۲۱ نفر رسیده است.

در همین حال روز پنجشنبه ناو هواپیمابر آمریکایی جرج واشنگتن و واحدی متشکل از ۷ فروند کشتی دیگر نیروی دریایی برای آغاز کمک به عملیات امدادی و رفاهی وارد فیلیپین شد.


سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی گفت کشتی ها حامل ۲۱ هلیکوپتر هستند که برای ارزیابی خسارات و رساندن تدارکات اضطراری به مناطق دور افتاده به کار خواهند رفت.

ناو هواپیمابر جرج واشنگتن همچنین حامل تجهیزات پزشکی است و می تواند روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر آب گوارا تولید کند. یکی از کشتی های این ناوگان روز پنجشنبه نخستین محموله غذا وآب آشامیدنی را به شهر ویران شده تاکلوبان تحویل داد.

در این میان، مردم شهر تدفین ده ها تن قربانیان توفان را در گورهای جمعی آغاز کردند، در حالی که بازماندگان درمانده توفان هایان وروود تدارکات امدادی را انتظار می کشند.

در تاکلوبان، اجساد بسیاری هنوز در خیابان ها افتاده اند یا در زیر آوار مدفون شده اند.

بسیاری از صدها هزار آواره، هنوز با کمبود غذا، آب و دیگر نیازمندی های اساسی روبرو هستند. برخی برای زنده ماندن به چپاول دست زده اند. یک بازمانده روز پنجشنبه گفت ۶ روز پس از توفان او هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده است.

والری آموس، مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد، که روز چهارشنبه از تاکلوبان دیدن کرد، گفت از این که کمک به تمام نیازمندان نرسیده به شدت ناراحت است.

هر چند میزان کمک های ارسالی به نواحی آسیب دیده افزایش یافته، اما به دلیل نبود سوخت وبسته بودن جاده ها، بسیاری از آنها در فرودگاه ها یا محل های دیگر بدون استفاده مانده اند.
XS
SM
MD
LG