لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

نبرد در جنوب فیلیپین شدت گرفت


در جنوب فیلیپین، در حالی که نیروهای دولتی سعی دارند مواضع شورشیان را پس از پنج روز زدوخورد تصرف کنند، جنگ روز شنبه شدت گرفت.

به نظرمی رسد جدیدترین نبرد توافق آتش بس را که معاون رئیس جمهور غروب جمعه گفت با رهبر شورشیان به دست آمده است، تهدید می کند.

ارتش می گوید درجنگ دست کم ۵۳ تن، ازجمله ۴۳ شورشی، کشته شده اند.

رویارویی روز دوشنبه زمانی آغاز شد که شورشیان جبهه آزادیبخش ملی مورو به بندر زامبوآنگا حمله کردند و ده ها نفر را به گروگان گرفتند.

جنگ بیش از ۶۰ هزارنفر را آواره کرد ، و صدها خانه به آتش کشیده شد.

روز شنبه، رئیس جمهوری فیلیپین به ساکنان شهر که ناچار به فرار شدند گفت دولت «هرچه زودتر به بحران پایان خواهد داد.» او گفت جنگ بازهم گاه گاه روی خواهد داد، اما از توانایی شورشیان برای ایجاد هرج ومرج کاسته می شود.

جبهه آزادیبخش ملی مورو از دیرباز خواهان خودمختاری بیشتر برای جنوب، که ساکنان آن اکثرا مسلمان هستند، بوده است. در آنجا دست کم ۱۲۰ هزار نفر در شورش چهل ساله کشته شده اند.

گروه درسال ۱۹۹۶ قرارداد صلح که به ایجاد منطقه خود مختار در میندانائو منجر شد با دولت امضا کرد. اما برخی ازاعضای آن به جنگ ادامه داده اند و ادعا می کنند مانیل به وعده خود برای توسعه منطقه روستایی فقیر عمل نکرد.

اخیرا بنیان گذار جبهه آزادیبخش ملی مورو از مذاکرات صلح دولت با یک گروه بزرگتر مسلمان، جبهه آزادیبخش اسلامی مورو، انتقاد کرد. اوکه می ترسد مذاکرات ممکن است قدرت گروهش را کاهش دهد، ماه پیش بخشی از جنوب فیلیپین را مستقل از دولت اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG