لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

هگل:آمریکا خواهان پایگاه های دائمی در فیلیپین نیست


.
.
وزیر دفاع آمریکا می گوید در مذاکره درباره گسترش حضور نظامی ایالات متحده در فیلیپین پیشرفت می شود، اما تکرار می کند واشنگتن علاقه ندارد پایگاه های دائمی در آنجا داشته باشد.

چاک هگل این موضوع را روز جمعه در پی دیداری با بنیگنو آکینو رئیس جمهوری فیلیپین در مانیل عنوان کرد و گفت آمریکا در جستجوی پایگاه های دائمی در فیلیپین نیست. او چنین کاری را بازگشت به ذهنیت منسوخ دوره جنگ سرد نامید و گفت بجای آن ایالات متحده خواهان یک مدل جدید همکاری ارتش ها است که بسود دو متحد بزرگ باشد.

هگل گفت دو طرف در تلاش تکمیل توافقی هستند که اجازه خواهد داد شمار بیشتری از سربازان، کشتی ها و هواپیماهای آمریکا از طریق مجمع الجزایر فیلیپین، که تا دو دهه پیش میزبان پایگاه های دائمی آمریکا بود، عبور کنند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت او و پرزیدنت آکینو درباره وضعیت دریای چین جنوبی بحث کردند. در آنجا فبلیپین در یک اختلاف سرزمینی با چین درگیر است.

چند کشورعضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی نیز ادعاهای یکسانی با چین دارند و پکن را به استفاده از تاکتیک های تهاجمی در دفاع از ادعاهای خود در منطقه متهم می کنند.

آمریکا گفته است در اختلافات جهت گیری نمی کند، اما همکاری های نظامی با چند کشور، بویژه ویتنام و فیلیپین را تقویت کرده است.
XS
SM
MD
LG