لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

ادامه زدوخورد ارتش فیلیپین با شورشیان


ارتش فیلیپین روز چهارشنبه برای سومین روز پیاپی با یک گروه شورشی مسلمان که بخش هایی از شهر مهمی در جنوب کشور را محاصره کرده است به تبادل آتش پرداخت.

مقامات نظامی می گویند در رویارویی با رزمندگان جبهه آزادیبخش مورو در زامبوآنگا، درجزیره میندانائو، تاکنون دست کم نه تن کشته شده اند.

سربازان حداقل چهار روستا را که گفته می شود درآنها حدود ٢٠٠ شورشی ده ها غیرنظامی را بعنوان سپرهای انسانی به گروگان گرفته اند محاصره کرده اند. هزاران نفراز خانه هایشان گریخته اند، بخش هایی از شهر را که نزدیک یک میلیون جمعیت دارد رها کرده اند و آنجا به یک منطقه جنگی تبدیل شده است.

شهردار زامبوآنگا دربیانیه ای گفت مذاکرات با شورشیان جریان دارد و آنها تاکنون هفت گروگان را دربرابرغذا آزاد ساخته اند، اما هنوزحدود ١٠٠ غیرنظامی را در اسارت دارند.
جبهه آزادیبخش ملی مورو خواهان خود مختاری بیشتربرای جنوب مسلمان نشین فیلیپین است. درسال ١٩٩٦ قرارداد صلح با دولت امضا کرد، اما برخی از اعضای آن به جنگ ادامه می دهند و ادعا می کنند مانیل به قول های خود برای توسعه منطقه عمل نکرده است.

گروه همچنین به مذاکرات صلح مانیل با یک جناح انشعابی، جبهه آزادیبخش اسلامی مورو معترض بوده است. برخی ازاعضای آزادیبخش ملی مورو می ترسند معامله صلح دولت با گروه رقیب، نفوذ آنرا کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG