لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

رئیس پلیس زامبوانگا در فیلیپین ربوده شد


به گفته مقامهای فیلیپین شورشیان مسلمان رئیس پلیس شهر زامبوانگا را ربوده اند. زامبوانگا شهری است که در یکی دو هفته اخیر شاهد برخوردهای شورشیان اسلامگرا با ارتش فیلیپین بوده است.
اطلاعات بیشتری درباره ربودن رئیس پلیس شهر منتشر نشده است.

ارتش فیلیپین گفته است تا کنون ۱۱۶ گروگان را در ۱۸ ساعت گذشته نجات داده است و بخشهای عمده ای از ساحل را از شورشیان بازپس گرفته است. این مناطق اخیراً توسط «جبهه ملی آزادیبخش مورو» اشغال شده بود.

یک سخنگوی ارتش روز سه شنبه گفت شورشیان هنوز در زامبوانگا در حال نبرد با نیروهای دولتی هستند. وی گفت مقامها هنوز نمی دانند چه تعدادی توسط شورشیان به گروگان گرفته شده اند.

به رغم توافق آتش بس که روز جمعه میان معاون رئیس جمهوری فیلیپین و رهبر شورشیان جبهه ملی مورو امضا شد، درگیریها در این منطقه ادامه دارد. قرار بود آتش بس از روز شنبه آغاز و مراعات شود.

درگیریها هفته گذشته با حمله شورشیان به زامبوانگا و گروگانگیری آنها آغاز شد. مقامها می گویند شورشیان از گروگانها به عنوان «سپر انسانی» استفاده می کنند.

مدارس و بیشتر ادارات دولتی در زامبوانگا تعطیل شده اند و دولت همچنان به نبرد زمینی ادامه می دهد. این درگیریها تا کنون منجر آتش سوزی صدها خانه و به جا به جایی ۷۰ هزار نفر شده است.

جبهه ملی آزادیبخش مورو سالهاست برای کسب خودمختاری بیشتر در مناطق عمدتاً مسلمان نشین می جنگد. در شورش نزدیک به چهل ساله این منطقه تاکنون دست کم ۱۲۰ هزار نفر کشته شده اند.
جبهه ملی در سال ۱۹۹۶ قرارداد صلحی با دولت امضا کرد که منجر به ایجاد منطقه خودمختار مسلمان نشین مین دانائو شد. با این حال بعضی از اعضای جبهه همچنان به جنگ ادامه می دهند و ادعا می کنند مانیل به همه قولهای خود در توسعه آن منطقه وفا نکرده است.
XS
SM
MD
LG