لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

نهاد غذا و داروی آمریکا، دز سوم فایزر را برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله تأیید کرد


در پی شیوع سویه امیکرون ویروس کرونا، ناظران بهداشتی آمریکا استفاده از واکسن دز سوم یا یادآور‌ (بوستر) فایزر-بیون‌تک را برای استفاده اضطراری در نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله تأیید کردند.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا گفت واجدین شرایط می‌توانند دز اضافی خود را پنج ماه پس از دز دوم دریافت کنند؛ این فاصله زمانی، قبلا شش ماه بود.

همچنین این نهاد بهداشتی تزریق دز سوم واکسن را برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله که سیستم ایمنی آسیب‌پذیر دارند ۲۸ روز پس از دریافت دز دوم تأیید کرد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که امیکرون به سرعت در سراسر آمریکا در حال پخش است.

دکتر جنت وودکاک، کمیسر موقت سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا گفت: «با موج کنونی امیکرون، بسیار مهم است که ما به اقدامات پیشگیرانه مؤثر و نجات بخش مانند واکسیناسیون و تزریق بوستر، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی ادامه دهیم.»

دز بوستر فایزر، قدرت دز اولیه را دارد و پیشتر برای استفاده در افراد ۱۶ سال به بالا مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده بود.

آلبرت بورلا، مدیر عامل شرکت فایزر گفت: «تصمیم امروز سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا برای استفاده گسترده‌تر دز بوستر برای شکست این بیماری همه‌گیر حیاتی است.»

پیش از دسترسی عمومی گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال به دز بوستر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نیز باید بر این تصمیم مهر تأیید بزند.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در هفته ۳۲ تا ۲۸ دسامبر، روزانه ۳۷۸ کودک ۱۷ سال به پایین در آمریکا در پی ابتلا به امیکرون راهی بیمارستان شدند که این، ۶۶ درصد افزایش نسبت به هفته پیش از آن را نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG