لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

وزیر خارجه آمریکا بازداشت فعالان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ را محکوم کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه سری لانکا در شهر کلمبو در سری لانکا. ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه سری لانکا در شهر کلمبو در سری لانکا. ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بازداشت گروهی از دموکراسی‌خواهان توسط مقامات در هنگ کنگ را محکوم کرده و این اقدام را «سوء‌استفاده آشکار از پلیس برای مقاصد سیاسی» خوانده است.

آقای پمپئو روز دوشنبه در بیانیه‌ای که در تارنمای وزارت خارجه ایالات متحده منتشر شد، گفت که «آزار و ارعاب» نمایندگان دموکراسی‌خواه و خاموش کردن نارضایتی‌‌ها «نمونه‌های صریح همدستی جاری دولت هنگ کنگ با حزب کمونیست چین» است که به گفته او «در پی انحلال خودمختاری وعده داده شده هنگ کنگ است.»

وزیر خارجه آمریکا از پکن و هنگ کنگ خواست به حق مردم هنگ کنگ برای بیان شکایات خود احترام بگذارند.

روز یکشنبه هفت نفر، از جمله چند قانون‌گذار فعلی و پیشین هنگ کنگ، دستگیر شدند.

پلیس هنگ کنگ تائید کرد که این بازداشت‌ها در ارتباط با مشاجره‌ای که اوایل سال میلادی جاری در نهاد قانون‌گذاری آن شهر بین قانون‌گذاران دموکراسی‌خواه و طرفداران پکن رخ داد، انجام گرفته است.

در بیانیه پلیس هنگ کنگ ذکر شده است که شش مرد و یک زن در ارتباط با ظن سرپیچی و مداخله در فعالیت اعضای نهاد قانونگذاری دستگیر شده بودند.

همان روز، کنشگران در کنفرانس خبری دیگری دستگیری‌ها را «پوچ» و «کاملا غیرقابل قبول» خواندند. آنها گفتند دولت هنگ کنگ «بهانه‌های ساختگی جعل کرده و با استفاده از اتهامات بی پایه صدای مخالفان را خاموش می کند.»

نیویورک تایمز در گزارش جداگانه‌ای از بازداشت یک قانون‌گذار دموکراسی‌خواه دیگر در هنگ کنگ خبر داده است. به این ترتیب شمار بازداشت‌شدگان به هشت نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG