لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

دو قانونگذار دموکراسی‌خواه در هنگ کنگ بازداشت شدند


تد هوئی، قانونگذار دموکراسی خواه، توسط افسران پلیس در هنگ کنگ بازداشت شد. ۲۶ اوت ۲۰۲۰
تد هوئی، قانونگذار دموکراسی خواه، توسط افسران پلیس در هنگ کنگ بازداشت شد. ۲۶ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دو قانونگذار دموکراسی‌خواه هنگ کنگ در ارتباط با اعتراضات ضد دولتی سال گذشته میلادی در دستگیر شده‌اند و علیه آنها طرح اتهام شده است. بنا بر اطلاعاتی که در صفحه فیسبوک «حزب دموکرات» هنگ کنگ منتشر شده است، «لام چوئک تینگ» و «تد هوئی» بامداد چهارشنبه در خانه‌های‌شان دستگیر شدند.

«لام» به ظن شرکت در حوادث ۲۱ ژوئیه سال میلادی گذشته، روزی که بیش از ۱۰۰ لباس شخصی با میله‌های فولادی و چماق به معترضان دموکراسی‌خواه و مسافران در ایستگاه متروی «یوئن لانگ» حمله کردند، بازداشت شد. معترضان پلیس را متهم کردند که با دیر رسیدن به صحنه درگیری، امکان فرار بعضی از مهاجمان را فراهم کرد.

لام و هوئی همچنین در ارتباط با اعتراضات ۶ ژوئیه در منطقه «توئن مان» مورد متهم قرار دارند.

دست کم ۱۴ نفر دیگر روز چهارشنبه در ارتباط با اعتراضات گسترده سال گذشته دستگیر شدند. اعتراضات سال پیش در هنگ کنگ زمانی آغاز شد که دولت هنگ کنگ از قصد خود برای تصویب لایحه استرداد مظنونین به فعالیت مجرمانه به چین خبر داد. این لایحه جنجالی در نهایت از دستور کار خارج شد، اما اعتراض ها ادامه پیدا کرد و به خواست آزادی های بیشتر در هنگ کنگ تغییر یافت.

زمانی که بریتانیا در سال ۱۹۹۷ اداره هنگ کنگ را به چین سپرد، قرار شد هنگ كنگ از آزادی بالایی برخوردار باشد.

پکن به تازگی قانون امنیت ملی جدیدی را بر هنگ کنگ تحمیل کرد. لام و هوئی تازه ترین چهره های شاخصی هستند که از زمان تصویب قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ، دستگیر شده اند.

به دنبال تصویب قانونی امنیتی چین در رابطه با هنگ کنگ، پرزیدنت ترامپ یک فرمان اجرایی و یک قانون مصوب کنگره را برای دفاع از آزادی هنگ‌کنگ امضا کرد، و گفت: «امروز برای پاسخگو نگه داشتن مقاماتدولت چین در مورد اقدامات ظالمانه، یک فرمان در حمایت از مردم هنگ کنگ، و یک طرح مصوب کنگره را امضا کردم.»

همچنین به دنبال تصویب قانون امنیتی جدید چین، که خودمختاری هنگ کنگ را مخدوش می کند، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به کنگره گزارش کرد که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ گنگ دیگر منطقه‌ای خودمختاراز چین به شمار نمی‌رود.

XS
SM
MD
LG