لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

بیانیه مشترک وزارت خارجه آمریکا: دولت هنگ کنگ نامزدهای ردصلاحیت شده را تایید و انتخابات را هرچه زودتر برگزار کند


 مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه بیانیه مشترک مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و وزیران خارجه استرالیا، کانادا، ‌نیوزیلند، بریتانیا درباره موارد متعدد نقض دموکراسی در هنگ کنگ را منتشر کرد.‌

وزیران خارجه کشورهای یادشده در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به نقض دموکراسی در آن دولت‌شهر، خواستار برگزاری تایید مجدد نامزدهای رد صلاحیت شده و برگزاری هرچه سریعتر انتخابات شدند.

در این بیانیه آمده است: «ما، وزیران خارجه استرالیا، کانادا، ‌نیوزیلند، بریتانیا، به همراه وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به اقدام دولت هنگ کنگ در رد صلاحیت‌های ناعادلانه نامزدهای انتخاباتی و به تعویق انداختن نامناسب انتخابات شورای قانون‌گذاری توسط دولت هنگ کنگ به شدت نگران هستیم. این اقدامات روند دموکراتیک را که برای ثبات و رفاه هنگ کنگ اهمیتی بنیادین داشته، تضعیف کرده است.»

آنها همچنین نسبت به «اعمال قانون امنیت ملی جدید توسط چین در هنگ کنگ‌، که حقوق و آزادی‌های بنیادین مردم هنگ‌کنگ را از بین می‌برد» ابراز نگرانی شدید کردند.

وزیران خارجه کشورهای یادشده در این بیانیه مشترک ضمن پشتیبانی از انتظارات مشروع مردم هنگ کنگ برای انتخاب یک شورای قانونگذاری که نماینده آنها بوده و از طریق یک انتخابات به راستی آزاد، منصفانه، و معتبر برگزیده شده باشد، از دولت هنگ کنگ خواستند صلاحیت نامزدهای رد صلاحیت شده را مجددا تایید کند تا «انتخابات در محیطی مناسب برای استفاده از حقوق و آزادی‌های دموکراتیک لحاظ شده در حقوق بنیادین بشر» برگزار گردد.

این بیانیه با اشاره به نقض عهد چین در مورد احترام به نظام «یک کشور، دو سیستم» که در معاهده مشترک چین-بریتانیا تصویب شده و نزد سازمان ملل نیز ثبت شده است، ‌از دولت هنگ کنگ خواستند هرچه زودتر انتخابات را برگزار کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز یکشنبه با انتشار توئیتی نوشت:‌ «ما از انتظارات مشروع مردم هنگ کنگ برای انتخاب یک شورای قانونگذاری که نماینده آنها بوده و از طریق یک انتخابات به راستی آزاد، منصفانه، و معتبر برگزیده شده باشد، پشتیبانی می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG