لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۷

آمریکا به سه پیمان حقوقی و مالی با هنگ کنگ پایان می دهد


پلیس مردی را در جریان اعتراض به قانون امنیت ملی در هنگ کنگ بازداشت کرده است. ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰
پلیس مردی را در جریان اعتراض به قانون امنیت ملی در هنگ کنگ بازداشت کرده است. ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دولت ترامپ سه توافقنامه دو جانبه با هنگ کنگ را به تعلیق درآورده یا پایان داده است. این تازه ترین واکنش واشنگتن به قانون امنیت ملی جدیدی است که پکن بر آن شهر نیمه خودگردان تحمیل کرده است.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت این توافقنامهها استرداد مجرمان فراری و محکومان و معافیت های مالیاتی از درآمد حاصل از کشتیرانی بین المللی را دربر می گرفت.

دولت ایالات متحده از زمان تحمیل قانون امنیت ملی تازه در هنگ کنگ در ماه ژوئن یک رشته گام ها را علیه پکن برداشته است. بر مبنای این قانون هر فردی که مرتکب جدایی طلبی، خرابکاری، تروریسم یا تبانی با دولت های خارجی شود، مورد مجازات قرار می گیرد. این قانون در واکنش به اعتراضات دموکراسی خواهانه گسترده و اغلب خشونت بار سال گذشته در هنگ کنگ اعمال شد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی می گویند این اقدام در عمل به سیاست «یک کشور، دو سیستم» پایان می دهد. بر مبنای سیاست «یک کشور، دو سیستم» وعده داده شده بود که پس از انتقال حاکمیت هنگ کنگ از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ آن شهر از خودگردانی بالایی برخوردار باشد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه ای گفت: «این اقدامات تاکیدی است بر نگرانی عمیق ما از تصمیم پکن به تحمیل این قانون امنیت ملی که آزادی های مردم هنگ کنگ را در هم شکسته است.»

XS
SM
MD
LG