لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۷

جلسه گروه «گلوبال اینسایت» با هدف بررسی توافق هسته‌ای ایران برگزار شد؛ چه کسی باید قدم پیش بگذارد


از راست: جاشوا رونر، کریستین امری، بیژن احمدی، و نگار مرتضوی
از راست: جاشوا رونر، کریستین امری، بیژن احمدی، و نگار مرتضوی

جلسه گروه «گلوبال اینسایت» به شکل مجازی و با ویدئو کنفرانس روز پنجشنبه ۲۱ اسفند با هدف بررسی شرایط مربوط با توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، با حضور شماری از کارشناسان برگزار شد.

نگار مرتضوی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی، در این جلسه گفت که شرایط در مورد ایران فعلا بیشتر روی این که چه کسی صحبت را شروع کند، متمرکز است. وی گفت که به نظر او دولت پرزیدنت بایدن می‌خواهد با ایران گفت‌وگو کند، ولی برنامه زمانی آن خیلی واضح و مشخص نیست.

جاشوا رونر از امریکن یونیورسیتی هم در این جلسه افزود،‌ در مورد مذاکره، سه جهت با ایران وجود دارد یکی تمرکز بر توافق هسته‌ای، یکی فشار بر ایران برای از دست برداشتن از حمایت از گروه‌های نیابتی که بیشتر دولت قبلی روی آن متمرکز بود و سوم، توافقی که همه موارد نگرانی را در بربگیرد. وی گفت که به نظر او باید روی توافق هسته‌ای متمرکز کرد.

کریستین امری از یونیورسیتی کالج لندن در این جلسه گفت که در حال حاضر شرایطی جدید از سیاست حضور آمریکا در خاورمیانه وجود دارد و خیلی از موارد تعیین کننده هنوز در حال تغییر است.

بیژن احمدی از انستیتو صلح و دیپلماسی در کانادا هم دیگر عضو این جلسه بود. وی گفت که اگر توافق هسته‌ای اجرا شده و اعتماد بازگردانده شود، می‌شود از آن به عنوان عاملی برای توافق‌های بیشتر استفاده کرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG