لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران: انتخابات آینده ایران بر سرعت مذاکرات هسته‌ای اثری ندارد


راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه ای اختصاصی با سایت خبری «آکسیوس» گفته است که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران، در تصمیم گیری دولت آمریکا برای چگونگی پیشبرد مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای تهران، نقشی ندارد.

آکسیوش روز چهارشنبه ۲۰ اسفند، این اولین مصاحبه آقای مالی پس از رسیدن به این سمت است.

در بخشی از این مصاحبه، راب مالی گفته است سرعت مذاکرات مربوط به ایران را میزان منطبق بودن با دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا تنظیم می کند و نه انتخابات ایران، و به عبارت دیگر، آمریکا، روند مذاکرات را به خاطر انتخابات در ایران، تند یا کند نمی کند.

او در این مصاحبه گفته، آمریکا روشن ساخته که آماده است وارد یک روند دیپلماتیک جدی شود تا دو طرف با تعهداتشان در برجام، خود را منطبق کنند و به اجرای آن تعهدات بازگردند.

آقای مالی گفت دیدگاه آمریکا این است که مذاکرات مستقیم موثرتر است و کمتر منجر به سوء تفاهم می شود. او در عین حال گفت اما برای آمریکا، محتوای بحث مهمتر از شکل آن است.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG