لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

گروهی از قانون‌گذاران عمدتا دموکرات آمریکا، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران را محکوم کردند


کنگره آمریکا - آرشیو
کنگره آمریکا - آرشیو

گروهی از نمایندگان هر دو حزب در مجلس نمایندگان آمریکا، که بیشتر آنها را دموکرات‌های میانه‌رو تشکیل می‌دهند، قطعنامه‌ای را در محکومیت برنامه هسته‌ای ایران ارائه داده‌اند.

به گزارش «جوییش اینسایدر» در روز چهارشنبه ۲۰ اسفند، ایلین لوریا نماینده دموکرات از ایالت ویرجینا، کتی منینگ نماینده دموکرات از ایالت کارولینای شمالی، و پیتر مایر نماینده جمهوری‌خواه از ایالت میشیگان، از جمله این نمایندگان هستند.

آنها این قطعنامه تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را محکوم کرده‌اند و می‌گویند قصد ایران کاهش زمان گریز هسته ای برای تولید بمب است.

در بیانیه‌ای که روز ۱۰ مارس در تارنمای رسمی ایلین لوریا منتشر شد، ضمن تأکید بر خطر ایران برای امنیت ملی آمریکا و اسرائیل، آمده است: «اعلام ماه ژانویه ایران در مورد قصد آنها برای غنی سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصدی اقدامی در جهت تشدید تنش است و باید به این دلیل که جهان را یک گام دیگر به ایران هسته‌ای نزدیکتر می‌کند، محکوم شود.» این بیانیه ایران هسته‌ای را «تهدیدی برای ایالات متحده و اسرائیل» و نیز تهدیدی «برای کل جهان» خوانده است.

ارائه‌کنندگان این قطعنامه همچنین از ایران خواسته‌اند که فورا از این تصمیم برگردد و تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته ای را کنار بگذارد. مقامات ایران می گویند این کشور به دنبال ساخت بمب هسته ای نیست.

در کنگره آمریکا، تلاش های مختلفی از سوی قانون‌گذاران در مخالفت با بازگشت ایالات متحده به برجام و یا لغو تحریم ها، جریان دارد.

XS
SM
MD
LG