لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

واکنش ظریف و عراقچی به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره تردید‌ها به تمایل جمهوری اسلامی به تبعت کامل از برجام


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی و معاون او در دو توئیت جداگانه به اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درباره تردید‌ها نسبت به آمادگی ایران جهت بازگشت به تعهدات کامل ذیل برجام واکنش نشان دادند.

محمدجواد ظریف بامداد دوشنبه ۳ خرداد در توئیتر خود خطاب به آقای بلینکن نوشت که به عقیده او، لغو تحریم‌های دولت پیشین آمریکا توسط دولت جدید این کشور «یک وظیفه قانونی و اخلاقی است، نه یک وسیله نفوذ برای مذاکرات.» او همچنین مدعی شد ایالات متحده باید «میلیاردها دلار پول» ایران را که «به خاطر تحریم‌های آمریکا»، در خارج «گرو نگه داشته شده است» آزاد کند.

اظهارات آقای ظریف واکنش به سخنان روز یکشنبه آنتونی بلینکن است که وزیر خارجه ایالات متحده در دو مصاحبه جداگانه به مذاکرات احیای برجام اشاره کرد و گفت هنوز پاسخی برای این سوال وجود ندارد که آیا ایران واقعا مایل به تبعیت کامل از برجام است یا خیر.

غیر از ظریف، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و نماینده جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای غیر مستقیم با آمریکا در وین نیز تاکید کرد که ایالات متحده نخست باید تحریم‌ها را بردارد. وی نیز نوشت: «ایالات متحده که از توافق هسته‌ای خارج شده است، نخست باید تحریم‌ها را بردارد و این امر راستی‌آزمایی شود و در آن صورت ایران هم اجرای کامل برجام را از سرخواهد گرفت.»

مذاکره‌کنندگان در وین در یک ماه و نیم مذاکرات غیر مستقیم آمریکا و ایران را پیش برده‌اند. اتحادیه اروپا و روسیه می‌گویند که به نهایی کردن یک سند درباره کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و چگونگی بازگشت آمریکا به برجام که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از آن خارج شده بود، نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG