لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

فرمانده سنتکام: حضور آمریکا در منطقه، جلوی حمله از سوی ایران را گرفته است


ژنرال فرانک مک‌کنزی فرمانده سنتکام در جریان گفت‌وگوی روز یکشنبه با خبرنگاران در ریاض
ژنرال فرانک مک‌کنزی فرمانده سنتکام در جریان گفت‌وگوی روز یکشنبه با خبرنگاران در ریاض

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در جریان دیدار از عربستان سعودی گفت ریاض هنوز از آمریکا درخواست همکاری‌های نظامی برای بازدارندگی در مقابل ایران می‌کند و افزود: من باور دارم چیدمان نظامی‌ها، جلوی حمله از سوی ایران را گرفته است.

به گزارش شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی نیوز، ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام در جریان این دیدار که روز یکشنبه دوم خرداد انجام شد، گفت: به نظر من عربستان سعودی درخواست دارد به آن‌ها اطمینان دهیم در صورتی که از سوی ایران مورد حمله قرار گرفتند، به آن‌ها کمک می‌شود و همچنین در مقابل حملات مستمر، درخواست کمک دارند.

فرمانده سنتکام گفت هرچند حضور نظامی آمریکا در منطقه در مقابل تخاصم‌های ایران علیه عربستان سعودی بازدارندگی ایجاد کرده ولی به باور او، «چیزی که اهمیت آن مهم‌تر است، طیف توانایی‌هایی است که ما به آن‌ها می‌دهیم.»

ژنرال مک‌کنزی همچنین گفت: نکته‌ای که من امروز به آن اشاره کرده همان چیزی است که ما در هر زمانی به آن ادامه می‌دهیم: مهم نیست ما چه نوع تجهیزاتی این‌جا داریم، مهم، حداکثری کردن توان استفاده از ۲۰ سامانه موشکی پاتریوت است که قابل همکاری با ما است. با حداکثری کردن این توانایی‌ها، هرگونه مشکلی اگر پیش بیاید، ما می‌توانیم به سرعت بازگشته و به دوستان خود در عربستان سعودی کمک کنیم.

فرمانده سنتکام افزود: من باور دارم چیدمان نظامی‌ها جلوی حمله از سوی ایران را گرفته است.

ژنرال مک‌کنزی همچنین خاطرنشان کرد حضور نظامی آمریکا، جلوی حمله نیروهای نیابتی ایران را نگرفته است.

ژنرال مک‌کنزی همچنین گفت در سه ماه گذشته، حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن بیش از ۱۰۰ موشک بالستیک، موشک کروز و پهپاد به سوی عربستان سعودی شلیک کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG