لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

وزیر خارجه آمریکا به تعویق افتادن برگزاری انتخابات شورای قانونگذاری در هنگ کنگ را محکوم کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه آمریکا تصمیم دولت هنگ کنگ در به تغویق انداختن انتخابات شورای قانونگذاری را محکوم کرد و نسبت به تبدیل شدن هنگ‌ کنگ به یکی دیگر از شهرهای تحت کنترل حزب کمونیست چین، هشدار داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه یازدهم مرداد در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در تارنمای وزارت خارجه منتشر شد، گفت: «ایالات متحده تصمیم دولت هنگ هنگ برای به تعویق انداختن انتخابات شورای قانونگذاری به مدت یک سال را، که در ابتدا قرار بود ششم سپتامبر امسال برگزار شود، محکوم می‌کند و افزود هیچ دلیل معتبری برای چنین تاخیر طولانی وجود ندارد.»

وی گفت: «از این رو، احتمالا هنگ کنگ دیگر هرگز قادر به رأی گیری برای انتخاب هر چیز یا هر کسی نخواهد بود. این اقدام تاسف‌بار تاییدی است بر آن که پکن هیچ قصدی برای حفظ تعهدات خود به مردم هنگ کنگ و بریتانیا تحت اعلامیه مشترک چین و بریتانیا، پیمانی که در سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است، ندارد.»

آقای پمپئو افزود: «مردم هنگ کنگ برای دهه‌ها بارها اشتیاق و توانایی خود را برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه به نمایش گذاشته اند. ما از مسئولان هنگ کنگ می‌خواهیم در تصمیم خود بازنگری کنند. انتخابات باید تا حد ممکن نزدیک ششم سپتامبر و طوری برگزار شود که بازتاب اراده و آرمان‌های مردم هنگ کنگ باشد.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در انتها خاطر نشان کرد که اگر چنین نشود، آنگاه هنگ کنگ به سمت تبدیل شدن به یک شهر دیگر که توسط حزب کمونیست در چین اداره می‌شود حرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG