لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

ایالات متحده صدور تجهیزات دفاعی آمریکایی به هنگ کنگ را ممنوع کرد


U. S. Secretary of State Mike Pompeo listens to a
U. S. Secretary of State Mike Pompeo listens to a

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که اقدامات چین دولت ایالات متحده را بر آن داشته است که از صدور تجهیزات دفاعی آمریکایی به هنگ کنگ جلوگیری کند.

مایک پمپئو روز دوشنبه در بیانیه‌ای با اشاره به قانون امنیتی جدید چین که محدودیت‌های بیشتری در مورد شهروندان هنگ کنگ اعمال خواهد کرد گفت که تصمیم حزب کمونیست چین برای سلب آزادی‌های مردم هنگ کنگ، دولت پرزیدنت ترامپ را بر آن داشت که در مورد سیاست خود در مورد این منطقه تجدیدنظر کند.

در این بیانیه آمده است: «از آنجا که پکن درصدد تصویب قانون امنیتی جدید است، دولت آمریکا از امروز به صادرات تجهیزات دفاعی آمریکایی به هنگ کنگ پایان می‌بخشد و همان محدودیت‌هایی که برای صدور کالاهای دفاعی آمریکایی و کالاهای با مصرف دوگانه به چین در نظر گرفته است را در مورد هنگ کنگ نیز اعمال می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود آورده است که این تصمیم برای حفاظت از امنیت ملی آمریکا اتخاذ شده است و دولت ایالات متحده دیگر نمی‌تواند تفاوتی بین صدور این اقلام به هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین قائل شود.

مایک پمپئو در یک پیام توئیتری نیز ضمن اعلام اتخاذ این تصمیم نوشت، با توجه به این که پکن امروز نسبت خود با هنگ کنگ را به مثابه «یک کشور، یک نظام» می‌بیند، آمریکا نیز باید چنین موضعی داشته باشد.

آقای پمپئو در روزهای با اشاره به اعتراضات دموکراسی‌خواهانه ماه‌های اخیر در هنگ کنگ و تلاش پکن برای سرکوب اعتراضات و اعمال محدودیت بر روزنامه نگاران، در بیانیه‌ای اعلام کرد هر گونه تصمیمی که تخطی از خودمختاری هنگ‌کنگ باشد، می‌تواند بر ارزیابی واشنگتن از اصل «یک کشور، دو نظام» تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG