لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

مقامات آمریکایی در نشست سالانه جروزالم پست برای بررسی مسائل اسرائیل و خاورمیانه شرکت کردند


نشست سالانه روزنامه جروزالم پست
نشست سالانه روزنامه جروزالم پست

نشست سالانه روزنامه جروزالم پست برای بررسی مسائل اسرائیل و خاورمیانه به شکل مجازی برگزار شد و شماری از مقامات آمریکایی در آن حاضر شدند.

در این نشست که روز پنجشنبه سوم مهر ماه به صورت مجازی برگزار و از تارنما و صفحه فیسبوک روزنامه جروزالم پست پخش شد، الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، سناتور تد کروز، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و آوی برکوویتز از اعضای تیم مذاکره‌کننده برای دستیابی به توافق صلح در خاورمیانه حضور داشتند.

الیوت انگل با اشاره به تحولات اخیر در خاورمیانه و امضای توافق صلح ابراهیم گفت: «من فکر می‌کنم که این عالی است و امیدوارم کشورهای بیشتری به آن بپیوندند. به نظر من ایران باید منزوی شود و فکر کنم که ما در همین مسیر پیش می‌رویم.»

تد کروز،‌ نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا، نیز در این جلسه درباره توافق‌های صلح در خاورمیانه گفت: «آن چه در امضای توافق ابراهیم شاهد بودیم، ثمره چیزی بود که در سال ۲۰۱۷ روی داد. در آن زمان دولت ترامپ دو تصمیم، که مهمترین تصمیمات سیاست خارجی کل دوره نخست ریاست جمهوری او بودند، را اتخاذ کرد.»

سناتور کروز افزود: «نخستین [تصمیم] انتقال سفارت ما به اورشلیم، و دومی خروج از توافق فاجعه‌بار هسته‌ای با ایران بود. به باور من این دو اقدام فضا را مهیا کرد تا تمامی چیزهایی که شاهد آن هستیم، از جمله امضای توافق ابراهیم در واشنگتن، ‌روی دهد.»

در بخش دیگری از این نشست سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که پیام توافق میان کشورهای عرب منطقه با اسرائیل برای ایران چیست گفت: پیام ما به ایرانی‌ها این است که کارزار فشار حداکثری اقتصادی ما ادامه خواهد یافت و در عین حال ما همچنان امیدوار هستیم که رهبران ایران یک مسیر مسالمت‌آمیز را از طریق مذاکره انتخاب کنند.

مورگان اورتگاس تاکید کرد: پرزیدنت ترامت قبلا روشن کرده به دنبال جنگ نیست و خواهان صلح است. اما در مورد هر آنچه می‌گوید جدی است، همانطور که قاسم سلیمانی را از میان برداشت و سراغ گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران در منطقه رفته است.

او خاطرنشان کرد: تمام کاری که مردم ایران لازم است انجام دهند این است که به جاهایی که ایران در آنها نفوذ دارد نگاه کنند، لبنان یمن سوریه و سراسر آشوب و ببیند آیا این نفوذ خوبی است؛ چنان که در برخی از این کشورها، مثل عراق و لبنان، به طور وسیعی توسط مردم رد می‌شود. وقتی به آمریکا نگاهی بیاندازند، بدانند که ایالات متحده یک دوست و یک متحد مورد اعتماد است.

به گفته این مقام وزارت خارجه، دولت پرزیدنت ترامپ کارزار فشار حداکثری را تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داد.

همچنین آوی برکوویتز، معاون جرد کوشنر که مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و از اعضای تیم مذاکره‌کننده برای دستیابی به توافق صلح در خاورمیانه است گفت: پرزیدنت ترامپ همیشه گفته است که کشورهای منطقه دو راه در برابر صلح خاورمیانه و اسرائیل پیش رو دارند، یا مسیر صلح را انتخاب کنند یا مانند رژیم ایران مسیر تروریسم را.

او ضمن ستایش از تصمیم امارات متحده عربی و به دنبال آن بحرین در توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت، این اقدام شجاعانه است و لازم بود که یک نفر قدم اول را بردارد.

XS
SM
MD
LG