لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

پرزیدنت ترامپ: توافق‌های اخیر صلح در خاورمیانه در نتیجه خروج ایالات متحده از برجام به دست آمد


دونالد ترامپ در ایالت ویسکانسین - پنجشنبه شب،‌ ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
دونالد ترامپ در ایالت ویسکانسین - پنجشنبه شب،‌ ۲۷ شهریور ۱۳۹۹

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه طی سخنانی با برشمردن کاستی‌های توافق هسته‌ای ایران، به دست آمدن توافق‌های اخیر صلح در خاورمیانه را نتیجه تصمیم او در خارج کردن آمریکا از برجام دانست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه ۲۷ شهریور در ایالت ویسکانسین گفت: «اگر ما [در انتخابات] پیروز شویم، ایران طی هفته اول به ما زنگ خواهد زد. آنها به شدت مشتاقند که با ما به توافق برسند. تولید ناخالص داخلی [ایران] ۲۷ درصد کاهش یافته است. آنها دیگر پول چندانی برای تروریسم ندارند و این خارق‌العاده است.»

دونالد ترامپ در این سخنرانی گفت که در شبکه های اجتماعی اعلام کرده اگر ایران به آمریکا به هر شکلی ضربه بزند، دستورات مربوط برای پاسخ از هم اکنون نوشته شده است. وی گفت: «ما به آنها ضربه‌ای ۱۰۰۰ برابر شدیدتر از آن چه قبلا زده‌ایم، خواهیم زد.»

ٰرئیس جمهوری آمریکا افزود: «پس امیدوارم که آنها فقط بیایند و توافق کنند و دوباره همان کشور ثروتمندی که بودند، بشوند. اما آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند.»

دونالد ترامپ گفت: «توافقی که اوباما [با ایران] کرد بسیار بد بود. آنها بابت هیچ، ۱۵۰ میلیارد دلار گرفتند» و ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار نیز پول نقد گرفتند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اقدام خود در خروج ایالات متحده از برجام گفت: «اگر من آن توافق احمقانه را باطل نکرده بودم، توافق‌های اخیر صلح خاورمیانه به دست نمی‌آمد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین با اشاره به کشتن رهبر داعش و نیز فرمانده نیروی قدس، گفت که «ما تروریست شماره یک جهان و قاتل دسته‌جمعی نیروهای آمریکایی و بسیاری از نیروها و افراد سراسر جهان، را از میان برداشتیم» و «قاسم سلیمانی مرده است. او مرده است.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که قاسم سلیمانی فرد «بسیار بدی بود.»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در تاریخ ۲۵ شهریور در نخستین واکنش به گزارش‌ها درباره نقشه ایران برای ترور سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی گفت هر حمله‌ای توسط ایران علیه آمریکا، با حمله‌ای به قدرت هزار برابر بزرگتر علیه جمهوری اسلامی پاسخ داده می‌شود.

XS
SM
MD
LG