لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

با حضور پرزیدنت ترامپ و در کاخ سفید؛ توافق صلح اسرائیل با امارات و بحرین امضا شد


مراسم امضای توافق صلح در کاخ سفید برگزار شد.
مراسم امضای توافق صلح در کاخ سفید برگزار شد.

مراسم امضای توافق صلح بین اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین به میزبانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در کاخ سفید برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ با تاریخی دانستن توافق‌ اسرائیل با امارات و بحرین گفت: این نخستین توافق صلح در ۲۵ سال اخیر است. در گذشته دو توافق جدا امضا شده بود اما اینبار شاهد امضای همزمان دو توافق با هم هستیم.

وی افزود: سه کشور اسرائیل، امارات و بحرین سفارت‌های خود را بازگشایی می‌کنند و امیدوارم این توافق‌ها به گسترش صلح در منطقه خاورمیانه بیانجامد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: «امروز جهان شاهد این است که آنها همکاری را به جای مناقشه، دوستی را به جای دشمنی، رفاه را به جای فقر، و امید را به جای ناامیدی، انتخاب می‌کنند. آن‌ها آینده‌ای را انتخاب می‌کنند که در آن اعراب و اسرائیلی‌ها، مسلمانان، یهودی‌ها، و مسیحیان می‌توانند شانه به شانه و با هماهنگی، [در قالب یک] جامعه و در صلح، با هم زندگی کنند، با هم نیایش کنند، و با هم به آینده امید داشته باشند. من یک بار دیگر به مردم اسرائیل،‌ به مردم امارات متحده عربی، و به مردم پادشاهی بحرین شادباش می‌گویم.»

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید میزبان نخست وزیر اسرائیل و وزرای خارجه امارات و بحرین بود. .
پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید میزبان نخست وزیر اسرائیل و وزرای خارجه امارات و بحرین بود. .

در این مراسم، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «پرزیدنت ترامپ، من به خاطر رهبری قاطعانه‌تان، سپاسگزار شما هستم. شما به روشنی کنار اسرائيل ایستادید. شما با دیکتاتورهای تهران جسورانه مبارزه کردید.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «شما [پرزیدنت ترامپ]‌ یک چشم انداز واقع‌گرایانه برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها پیشنهاد کردید و با موفقیت میانجی طرح تاریخی صلحی که امروز امضا می‌کنیم، شدید.»

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، نیز در سخنان کوتاهی گفت:‌ «این طرح [صلح] بدون تلاش‌های عالی‌جناب پرزیدنت دونالد ترامپ و تیم او که به شدت و خالصانه تلاش کردند تا همه ما به این جا برسیم، به ویژه همتای من مایک پمپئو، وزیر خارجه [آمریکا]، و نیز جرد کوشنر، مشاور ارشد رئیس جمهوری ایالات متحده، و همه کسانی که در ایالات متحده صادقانه به اصول صلح باور دارند، امکان‌پذیر نبود.»

وی افزود: «امارات متحده عربی معتقد است که نقش آمریکا در خاورمیانه مثبت است و مدرک این اعتقاد، پیمانی است که ما امروز در کاخ سفید امضا می کنیم؛ پیمانی که شما رهبری آن را بر عهده داشته‌اید.»

عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین، نیز گفت: «یک راه حل دو کشوری عادلانه، جامع، و ماندگار برای مناقشه اسرائیلی و فلسطینی، اساس و سنگ بنای صلح و امنیتی خواهد بود که مردم ما به آن نیاز دارند.»

پخش زنده این مراسم و سخنرانی‌ها را که با ترجمه همزمان از تلویزیون،‌ سایت و فیسبوک صدای آمریکا پخش شد، در زیر ببینید:

در جریان این جلسه، نمایندگان اسرائیل و امارات متحده عربی یک توافق را امضا کردند و توافق صلح اسرائیل و بحرین هم در اسنادی مجزا امضا شد.

پیش از امضای توافق‌ها، پرزیدنت ترامپ و مقامات دیگر کشورها سخنرانی کوتاهی داشتند.
پیش از امضای توافق‌ها، پرزیدنت ترامپ و مقامات دیگر کشورها سخنرانی کوتاهی داشتند.

به دنبال توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که ماه گذشته با ابتکار و میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۱ شهریور در یک پیام در توئیتر از یک دستاتورد تاریخی دیگر خبر داد و گفت که بحرین نیز با اسرائیل توافق صلح امضا خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در آن توئیت گفت: «یک دستاورد تاریخی دیگر امروز حاصل شد! اسرائیل و پادشاهی بحرین، دو دوست بزرگ ما، بر سر [امضاء] یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌آند. این دومین کشور عرب است که در سی روز گذشته، با اسرائیل صلح می‌کند.»

به این ترتیب طی تنها یک ماه دو توافق صلح تاریخی در خاورمیانه با میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر توافق اسرائیل و امارات متحده، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG