لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

نیروهای طالبان با مراجعه خانه‌به‌خانه از مردم افغانستان می‌خواهند به سر کار بازگردند


یکی از اعضای طالبان در محله وزیر اکبر خان کابل (۲۷ مرداد ۱۴۰۰)
یکی از اعضای طالبان در محله وزیر اکبر خان کابل (۲۷ مرداد ۱۴۰۰)

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که نیروهای طالبان روز چهارشنبه ۲۷ مرداد با مراجعه خانه به خانه در شهرهای مختلف افغانستان از مردم وحشت‌زده این کشور خواستند به سر کارهایشان بازگردند.

این درخواست یک روز بعد از آن مطرح می‌شود که طالبان اعلام کرد می‌خواهد اقتصاد آسیب دیده افغانستان را احیا کند.

عواملی مانند۲۰ سال جنگ میان نیروهای دولتی این کشور و طالبان، سقوط ارزش پول ملی و کمبود دلار به بحران اقتصادی در افغانستان دامن زده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز سه شنبه در اولین نشست خبری این گروه در کابل، وعده صلح و رفاه داد.

وسیمه، ۳۸ ساله، به رویترز گفت وقتی صبح روز چهارشنبه سه مرد مسلح طالبان به خانه او در شهر هرات مراجعه کردند، بهت‌زده شد. وسیمه می‌گوید مردان مسلح از او در مورد شغلش، جایی که کار می کند، و میزان حقوق سالانه او سوال‌هایی پرسیدند و بعد از او خواستند به سر کار خود بازگردد.

تعدادی دیگر از ساکنان مناطق مختلف افغانستان، از کابل گرفته تا لشگرگاه و مزارشریف، به رویترز گفته اند طالبان با درخواستی مشابه و از قبل اعلام نشده به خانه آنها مراجعه کرده است.

طالبان در حالی می گوید اقتصاد افغانستان را احیا می کند که بلومبرگ به نقل از یک مقام کاخ سفید گزارش داد آمریکا با هدف جلوگیری از دسترسی دولت تحت رهبری طالبان به پول نقد، نزدیک به ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود و ارسال پول نقد به این کشور را متوقف کرده است.

بنا به گزارشی که شامگاه سه شنبه در سایت بلومبرگ منتشر شد، این مقام کاخ سفید تاکید کرده است هیچ‌ یک از دارایی‌های بانک مرکزی دولت افغانستان در آمریکا در اختیار طالبان، که همچنان در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا است، قرار نمی‌‌گیرد.

XS
SM
MD
LG