لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

ابراز نگرانی آمریکا و چند کشور جهان از شرایط زنان و دختران در افغانستان


آرشیو
آرشیو

آمریکا، اتحادیه اروپا، و تعدادی از کشورهای جهان در بیانیه‌ای مشترک نسبت به شرایط زنان و دختران افغانستانی ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۲۷ مرداد در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است: «ما عمیقا نگران زنان و دختران افغانستان، و حقوق‌ آنها در مورد آموزش، کار، و آزادی تردد هستیم. ما از کسانی که در سراسر افغانستان دارای قدرت و اختیار هستند می‌خواهیم که محافظت از آنان را تضمین کنند.»

در این بیانیه آمده است که زنان و دختران افغانستان، مانند همه مردم آن کشور، شایسته یک زندگی همراه با ایمنی، امنیت، و کرامت هستند.

این بیانیه می‌افزاید: «باید از هرگونه تبعیض و اذیت و‌ آزار ممانعت شود. ما در جامعه بین المللی آماده‌ایم که با ارائه امدادها و حمایت‌های بشردوستانه، به آنها کمک کنیم تا مطمئن شویم که صدای شان شنیده می‌شود.»

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز سه شنبه در اولین نشست خبری طالبان گفت که آن گروه به حقوق زنان در چارچوب قوانین اسلامی احترام می‌گذارد. او افزود زنان در افغانستان در چارچوب شریعت اسلام مجاز به فعالیت هستند.

در طول حکومت طالبان، طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ زنان از حق فعالیت در خارج از خانه محروم بودند و تنها به همراه یکی از اعضای خانواده یا یک «محرم» می‌توانستند در مجامع عمومی ظاهر شوند. هنوز روشن نیست طالبان چه محدودیت‌هایی را اعمال می‌کند.

XS
SM
MD
LG