لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

حملات اسرائيل و حماس از سر گرفته شد


درگیری اسرائیل و گروه های فلسطینی در غزه - ۲۲ اردیبهشت
درگیری اسرائیل و گروه های فلسطینی در غزه - ۲۲ اردیبهشت

گروه حماس اوایل روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت، عمق خاک اسرائيل را هدف قرار داد و به شهرهای تل آویو و اورشلیم، راکت شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارشی فوری از تلفات احتمالی در حمله پیش از طلوع آفتاب، منتشر نشده است.

اما در شبکه های اجتماعی تصاویری از آنچه برخورد راکت به هشر تخ تیکوا در نزدیکی تل آویو توصیف شده، منتشر شده است.

حملات راکتی از غزه همچون شب های قبل، باعث به صدا در آمدن آژیر خطر حتی در نحلل شد که حدود ۱۰۰ کیلومتر از غزه فاصله دارد. با به صدا در آمدن آژیر خطر، هزاران اسرائيلی به پناهگاه ها رفتند.

از سوی دیگر اسرائيل نیز به حملات هوایی سنگین به غزه ادامه داده است. برخی تصاویری از آنچه حمله اسرائيل به غزه توصیف شده را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. ارتش اسرائيل می‌گوید با جت های نظامی به اهداف مهم حماس از جمله واحد نیروی دریایی حماس حمله کرده است.

از زمان آغاز درگیری ها میان دو طرف در روز دوشنبه، دست کم ۶۷ نفر به گفته مقامات امور سلامت نوار غزه در این منطقه کشته شده اند.

مقامات اسرائيلی نیز می گویند شمار کشته شدگان در اسرائيل به هفت نفر افزایش یافته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه پس از گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت انتظار دارد و امید دارد که این درگیری هر چه زودتر تمام شود. او در عین حال گفت که «اسرائيل حق دارد از خودش دفاع کند.»

دفتر نتانیاهو اعلام کرد که او به رئیس جمهوری آمریکا گفته است اسرائيل به حمله به «توانایی های نظامی حماس و دیگر گروه های تروریستی در نوار غزه» ادامه می دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در گفتگویی تلفنی با وزیر خارجه قطر، گفت که حملات راکتی حماس به اسرائیل غیرقابل پذیرش است. طبق بیانیه کاخ سفید، آنها درباره تلاش‌های مربوط به برقراری آرامش نیز صحبت کردند و تصمیم گرفتند از نزدیک با هم در تماس باشند.

برخی در شبکه های اجتماعی تصویری از آنچه یک پرواز شرکت اسرائيلی «ال عال» عنوان شده را منتشر کردند که نشان می دهد راکت های شلیک شده به سمت اسرائيل دیده از داخل هواپیمای در حال پرواز دیده می شود.

رویترز نیز گزارش داد مقامات اسرائيل پروازی را که از بروکسل به سمت فرودگاه اصلی این کشور می آمد به فرودگاه دیگری منتقل کردند.

از سوی دیگر، نتانیاهو، ادامه شورش ها در اسرائيل را «غیرقابل تحمل» خواند. در روزهای اخیر، برخی گزارش ها از درگیری ها میان شهروندان عرب و یهودی در اسرائيل منتشر شده است. رئیس جمهوری اسرائيل نیز نسبت به درگیری داخلی میان اعراب و یهودیان هشدار داد.

XS
SM
MD
LG