لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

واکنش‌های جهانی به خشونت ها در اسرائيل و غزه؛ از اسرائیل و حماس خواسته شد که به خشونت‌ها پایان دهند


نمایی از شهر غزه - ۲۱ اردیبهشت
نمایی از شهر غزه - ۲۱ اردیبهشت

مقامات و نهادهای مختلف بین المللی به درگیری ها میان اسرائيل و شبه نظامیان فلسطینی در غزه و ناآرامی ها در اورشلیم واکنش نشان داده اند.

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت او از افزایش تلفات به ویژه کشته شدن کودکان در حملات هوایی اسرائیل، و از تلفات اسرائيلی ها در حملات راکتی از نوار غزه غمگین شده است. او گفت نیروهای امنیتی اسرائيل باید بیشترین خویشتنداری را در پیش بگیرند و استفاده از زور را حساب شده کنند. از سوی دیگر، او حملات راکتی به مراکزی را که مردم اسرائیل در آنها هستند، غیرقابل پذیرش خواند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت که جامعه جهانی بر سر رفتار اسرائیل با فلسطینی ها باید «یک درس محکم و بازدارنده به اسرائيل بدهد.»

در بریتانیا، بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور گفت می خواهد شاهد «کاهش فوری تنش ها» بین اسرائيل و حماس باشد.

آلمان اعلام کرد که در درگیری های جاری، کنار اسرائیل می ایستد. وزیر دادگستری آلمان روز چهارشنبه حملات راکتی از غزه به اسرائيل را محکوم کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به سوریه سفر کرده، در این کشور گفت که خشونت‌های اسرائیل علیه مردم فلسطین شدت گرفته است.

پاکستان اقدامات اسرائيل را محکوم کرد و خواستار ایستادن کشورهای اسلامی در کنار فلسطینی ها شد. عمران خان، نخست وزیر پاکستان، نوشت: «ما با غزه و فلسطین می ایستیم.»

اتحادیه اروپا اعلام کرد حملات راکتی به اسرائيل «کاملا غیرقابل قبول است» و خواستار تنش زدایی همه طرف ها و ممانعت از تلفات غیرنظامی شد.

رئیس اتحادیه عرب گفت حملات هوایی اسرائيل بدون تبعیض و غیرمسئولانه است و اسرائيل مسئول «تنش های خطرناک» در اورشلیم است. رئیس اتحادیه عرب گفت جامعه جهانی باید فورا اقدام کند و خشونت را متوقف کند.

سازمان کنفرانس اسلامی «استواری مردم فلسطین» در «شهر اشغالی اورشلیم» و واکنش آنها به حملات اسرائيل در «مناطق مقدس» را ستود.

در همین حال، مدیر اجرایی یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، نیز در بیانیه که روز چهارشبنه صادر کرد گفت دست کم ۱۴ کودک فلسطینی و ۱ کودک در اسرائيل از روز دوشنبه کشته شده اند و ۹۵ کودک دیگر نیز در «غزه و کرانه باختری و شرق اورشلیم» و ۳ کودک در اسرائيل طی پنج روز گذشته مجروح شده اند. او خواستار پایان همه خشونت ها و تنش زدایی شد.

در واشنگتن، لندن در بریتانیا و سایر شهرها از جمله بلگراد صربستان، صدها نفر در حمایت از فلسطینی‌ها تجمع کردند.

XS
SM
MD
LG